Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

ОЛЕКСА НОВАКІВСЬКИЙ

1872–1935

NovakivskiyOЖивописець, графік і педагог. Навчався в майстерні художника Ф. Клименка (Одеса, 1888-1892), відвідував виставки Товариства південно-руських художників, вечорами слухав лекції в університеті. Навчався в Краківській художній школі, перейменованій в 1900-у році в Академію мистецтв (1892-1902) у В. Лушкевича, Ю. Унежинського, Л. Вичулківського, С. Вислянського, Я. Мальчевського. В 1900-у році закінчив Академії з золотою медаллю, але залишився ще на два роки в пейзажному класі Яна Станіславського. З того ж часу брав участь у виставках. Живучи в Кракові, багато часу проводив серед героїв своїх творів, мешканців села Могила неподалік Кракова. На творче становлення Новаківського великий вплив мало коло української інтелігенції, яке гуртувалося навкруг письменника Богдана Лепкого, в будинку котрого бували В. Стефаник, К. Студинський, К. Трильовський, М. Жук, М. Бойчук.

В 1913-у році Новаківський переїздить до Львова на запрошення Митрополита Андрія Шептицького. Елементи Заходу і Сходу, визначальні для культури Львова, були близькими й самому художнику, реалізовувалися і у його творчості в символічні та алегоричні образи, в рішенні яких визначальним було монументальне начало, динамічна лінія, експресія кольору.

В 1923-у році художник відкрив у своїй майстерні студію, названу пізніше “школою Новаківського”, що стала його найважливішою громадською справою.

“У народному мистецтві України маємо впливи Персії й Індії, – казав Олекса Харлампійович. – Перегукується воно й з Єгиптом. Воно багате на колорит і форму. Отже, етнографія в мистецтві дуже потрібна, лиш не надмірно. Поет, захоплений лише етнографією, не дав би поеми, хіба етнографічну студію”.

Книги про Олексу Новаківського:

 • Олекса Новаківський (1872-1935): Каталог виставки творів із колекції професора Миколи Мушинки (Пряшів, Словаччина). Львів, 1912.
 • В. Хмурий. О. Новаківський. Серія “Українське малярство”. Харків, Рух, 1931.
 • Островський В. Олекса Новаківський. Київ, Мистецтво, 1964.
 • Олекса Новаківський. Альбом. Київ, Мистецтво, 1973. 
 • Автопортрети українських художників. Київ, Мистецтво, 1979.
 • Художньо-меморіальний Музей Олекси Новаківського у Львові. Львів, Каменяр, 1983.
 • Овсійчук В.А. Олекса Новаківський. Львів, Інститут народознавства НАН України, 1998.
 • Олекса Новаківський: бібліографічний покажчик. Львів, 2001.
 • Волошин Любов. Автопортрети Олекси Новаківського. Львів, 2004.
 • Олекса Новаківський: альбом. Львів, 2009.
 • Олекса Новаківський. Каталог виставки творів до 75 роковин смерті: маловідомі твори з приватних колекцій. Львів, Центр Європи, 2010.
 • Розмахом могутніх крил: до 140-річчя від дня народження Олекси Новаківського: рекомендований список літератури. Львів, ЛОУНБ, 2012.

Українські художники

Всі художники
'
Share This