Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

ФЕДІР ПАНКО

1924–2007

Федір Панко

Федір Панко

Твори майстра декоративного розпису зі славнозвісного села Петриківка експонувалися в понад сорока країнах світу і користувалися великим успіхом у глядачів.

З дитинства Федіра Панко оточували вироби народного декоративного мистецтва: барвисті селянські килими, мальований посуд, квітчасті рушники, що їх вишивали його мати та сестри. Закоханими очима художника він уважно спостерігав рідну природу Придніпров`я. Звідти ж, з мрійливого дитинства, прийшли в його творчість сюжети, що повторюються в різних варіаціях у його малюнках: зозуля на калині, перепілоньки в житі, журавлі та лелеченьки. Коні також були улюбленим мотивим у його композиціях.

Федір Панко навчався в Петриківській школі декоративного малювання, де під керівництвом Тетяни Пати старанно вивчав мотиви та композиційні принципи орнаментики, що продовжують давні традиції стилю українського барокко.

У власній творчості Федір Савович не обмежувався лише традиційними елементами. Він пильно вивчав в натурі різноманітні рослини та квіти й створював нові орнаментальні мотиви: колоски різних злаків, квітку соняшника й гороху, хміль, пухнасту голівку кульбаби тощо. Беручи з натури форми реальних птахів – павича, півня або фазана – він часом поєднував окремі елементи і створював образ казкової жар-птиці. Митець полюбляє скромну й непомітну сиву зозулю й часто малює її на гілочці з ягодами червоної калини – символом дівочої краси. “Наче пісню наслухаю, коли їх малюю”, – зізнається майстер.

Творчу уяву Панка хвилювала проблема портрета в петриківському мистецтві. Органічного поєднання рисунка й кольору з орнаментом він досяг, розписавши 1964-о року шкатулку-альбом і декоративну тарілку з портретом молодого Т.Г.Шевченка. Проте найкращим з творів Панка цього періоду в даному жанрі слід вважати портрет Тетяни Пати на великій ювілейній шкатулці, присвяченій 80-річчю з дня народження славнозвісної петриківської майстрині (1964).

Федір Панко був людиною невгамовною, творчо неспокійною, яка ніколи не зупинялася на досгянутому. 1958-о року він заснував і очолив першу і єдину в Україні та світі фабрику петриківського розпису “Дружба”. Одночасно з цим викладав композицію петриківського орнаменту в Дніпропетровській дитячій художній школі. Працював в галузі стінопису.

Українські художники

Всі художники
'
Share This