Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

РОМАН СЕЛЬСЬКИЙ

1903–1990

Роман Сельський

Роман Сельський

Роман Юліанович народився 21 травня 1903 року в місті Соколі, але все його життя безперервно пов’язане зі Львовом, куди незабаром переїхала сім’я Сельських.

У 1918 році 15-річний Роман вступає до Вільної академії образотворчого мистецтва та відвідує її з перервами чотири роки. Академія багато дала майбутньому художнику. Вплинули на Сельського й зустрічі з найвідомішим у той час у Львові художником Олексою Новаківським, якому він носив на коригування свої малюнки та етюди.

У 1921 році Сельський відвідує єдиний на той час у Львові спеціальний навчальний заклад – Промислову школу, а в наступного року – Краківську Академію красних мистецтв. У 1924 році він переходить в майстерню одного нз найвідоміших представників імпрессіонізму в польському живописі Юліана Панькевича, який зіграв помітну роль у творчій біографії художника. Під впливом учителя і всієї атмосфери, що панувала в його майстерні, Сельський, як і багато його друзів, приймає рішення їхати в Париж.

Протягом усього свого життя він неодноразово відвідує столицю Франції. У перший приїзд до Парижа Сельського чекало багато відкриттів і насамперед зустріч з шедеврами світового мистецтва і творами сучасних французьких майстрів: Сезанна, Боннара, Матісса, Леже, Пікассо, які в той час багато в чому визначали коло інтересів молодого художника і його товаришів. Але над усім переважало захоплення класикою, живописом великих майстрів. Відблиск класики лягає на створені Сельським у Парижі полотна – численні натюрморти і ню. Останні художник вирішує як жанрові сцени: оголені жінки зображені в різноманітних позах за туалетом.

Згодом Сельський повертається на батьківщину і на початку 1930-х років стає однією з центральних фігур мистецького життя Львова. Він працює інтенсивно і різноманітно. На виставках з’являються морські види Геля, серії інтер’єрів, автолітографій, гравюр і, нарешті, чудові краєвиди зимових Карпат.

Через місяць після звільнення Львова від фашистів, у 1944 році, Роман Сельський відновлює викладання у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва. Творчість майстра в післявоєнні роки – особливо плідна та різноманітна. Серед створеного ним – пейзажі, натюрморти, тематичні картини, портрети, інтер’єри, акти, декоративні композиції, аплікації, гравюри, кераміка. Однак улюбленими жанрами залишаються пейзаж і натюрморт. Пейзажі Сельського – це концентроване уявлення про життєві явища, вільні від усього минущого, і в той же роботи зберігають чарівність живої природи. У полотнах художника насамперед привертають культура живопису і майстерність; думка висловлена чітко, ясно.

Останні роки життя стали часом значних змін у живописі Романа Юліановича. Усе частіше і рішучіше відходить він від звичайних, відшліфованих часом прийомів, з незмінним успіхом застосовує інакші колірні рішення, оновлює палітру. У його останніх роботах більше свіжості в сприйнятті природи, більше різноманітності в засобах вираження, і якщо щось і залишається незмінним, так це по-справжньому творче перекладення життєвих вражень на невичерпно багату мову живопису.

Життя і творчість Романа Сельського невіддільні від мистецтва та мистецького життя Львова 20-о сторіччя. Ім’я художника зустрічаємо на сторінках фундаментальних видань з історії українського та польського мистецтва XX століття; твори зберігаються та експонуються в музеях України та за кордоном.

Книги про Романа Сельського:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
'
Share This