Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

ГАЛИНА СЕВРУК

1929

Галина Севрук

Галина Севрук

Галина Сильвестрівна Севрук народилася 18 травня 1929 у місті Самарканд, Узбекистан. З 1945 року живе у Києві. У 1959 році закінчила Київський художній інститут, живописний відділ. З 1960-х років шукала нових шляхів у мистецтві. Водночас поряд з творчими пошуками займалася самоосвітою: вивчала українську мову, історію України та українське мистецтво, читала літературний самвидав, твори заборонених українських письменників. Стояла біля джерел виникнення клубу творчої молоді “Сучасник” у Києві, брала активну участь проведенні його заходів, зокрема вечорів репресованих письменників, акторів, художників (Л. Куроас, М. Куліш, В. Симоненко). У клубі її друзями стали І. Світличннй, В. Симоненко, А. Горська, Л. Семикіна, Є. Сверстюк, В. Чорновіл, І. Дзюба, В.Кушнір та ін.

З 1964 року працювала в керамічній майстерні при Академії архітектури (тоді створила перший керамічний твір — “Плач Ярославни”), Разом із О. Заливахою, А. Горською, Л. Семикіною та Г. Зубченко працювала над ескізами до вітража в Київському університеті, знищеному за наказом адміністрації. Була однією з тих, хто підписав лист-протест проти репресій серед російської та української інтелігенції до керівників радянських і партійних органів, відомий як “Лист 139-ти”. (1968). У результаті в Спілці художників України влаштували “судилище” й виключили звідти тих, хто не хотів каятися, зокрема й Галину Севрук. На тривалий час її позбавили можливості творчо працювати. Протягом 20 років її творів не приймали на художні виставки, не експонували в музеях, забороняли замовлення для розміщення в культосвітніх закладах.

З кінця 1970-х років почала працювати над монументальними полотнами. У 1990- 2000-х роках вела керамічну студію в Київському центрі художньої творчості для дітей та юнацтва.

В творчому доробку Галини Севрук дві великі мозаїчні роботи — “Лісова пісня” (1963) та “Лілея” (1964-65), численні стели, оформлення інтер’єрів та екстер’єрів готелів, скульптурні образи давніх слов’янських богів, керамічні роботи на тему козацької доби та Київської Русі, живописні твори, портрети історичних постатей та сучасників, зокрема Байди-Вишневецького, І. Мазепи, Б. Хмельницького, М. Брайчевського, А. Горської, І. Світличкою та інших. Автор двох мистецьких альбомів та багатьох персональних виставок. Твори Галини Севрук експонуються в багатьох музеях світу та у приватних колекціях (США, Канада, Росія, Німеччина). У Музеї шістдесятництва у Києві проходить постійно діюча виставка майстрині “До джерел”.

Галина Севрук – член Спілки художників України, лауреат премії УАНТІ ім. В. Стуса (1991), премії ім. митрополита А. Шептицького (1994). Заслужений художник України (2005).

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
'
Share This