Любов Панченко: «Вишивайте на радість собі і рідним»
Спецпроект Бібліотеки українського мистецтваТекст: Катерина Лебедєва
Зараз Любов Панченко назвали б дизайнеркою. Панченко у 1970-90-их роках створювала малюнки і схеми для популярного журналу «Радянська жінка». Я переглянула сто примірників журналу у пошуках ілюстрацій Любові Панченко.
Мисткиня Любов Панченко (1938—2022) стала відомою після своєї смерті навесні минулого року. Під час окупації Бучі жінка голодувала; до неї, напівпритомної, пес Боня привів сусідів. Ті відвезли Любов Михайлівну в одну з київських лікарень. Жінка відійшла у засвіти 30 квітня (напередодні Вальпургієвої ночі).
Мистецтвознавиці з Музею шістдесятництва підготували альбом про творчість Любові Панченко. На початку лютого 2022-го року встигли показати художниці макет видання. Книга Любов Панченко: повернення / Liubov Panchenko: Recovery вийшла у Видавництві Олександра Савчука після смерті мисткині. Восени 2023-го року надруковано другий наклад.
Зараз Любов Панченко назвали б дизайнеркою. Вона працювала у Республіканському будинку моделей. Там була колекція, створена за ескізами Любові Михайлівни: з вишивкою та іншими національними елементами. Цей одяг демонстрували іноземцям — погляньте, мовляв, як у СРСР плекають національні традиції, — але у виробництво він не йшов.
Панченко у 1970-90-их роках створювала малюнки і схеми для популярного журналу «Радянська жінка». Я переглянула сто примірників журналу у пошуках ілюстрацій Любові Панченко. Їх умовно можна розділити на три категорії:
- малюнки моделей жіночого одягу,
- схеми для вишивок,
- викрійки для одягу.
Дослідження ускладнено тим, що не в усіх журналах наявні вкладки, на яких часто розміщувалися роботи Любові Панченко. Вкладки мали практичне призначення, а до появи інтернету люди збирали та цінували подібну інформацію. У ХХ столітті сотні, тисячі жінок шили собі одяг і виглядали добре завдяки порадам з журналів. Панченко здобула популярність і розвивала в українках відчуття прекрасного.
Наводжу ілюстрації Любові Михайлівни з журналу «Радянська жінка» у хронологічному порядку (подано оригінальні підписи, якщо вони були). Так, схеми для вишивок справді нагадують піксель-арт! Бо мистецтво існує поза часом.
Любов Панченко
Малюнки та схеми для журналу «Радянська жінка»
«Цю квітку можна використати для оздоблення сукні, фартуха, сукні тощо. Техніка виконання — гладь ручна чи машинна, а також — аплікація».
«Цією квіткою можна оздобити жилет, фартух, портьєри. Вишивається вона настилом. Візерунком скористаються й любительки аплікації».
«Цим візерунком, що його пропонує нашим читачкам художниця Любов Панченко, можна прикрасити доріжку, сумку, скатертину».
«Тим, хто любить фольклорний стиль, пропоную прикрасити сукню вишивкою — настилом чи гладдю. Контурну лінію візерунка можна підкреслити люрексовою ниткою».
«Минуло вже чимало літ з того часу, як у нашому журналі був надрукований візерунок килимка «Несе Галя воду». А листи рукодільниць з проханням ще раз опублікувати цю розробку йдуть і йдуть. Не всі жінки, які хотіли вишити тоді килимок, мали журнал. Ось чому ми звернулися до художниці Любові Панченко з проханням підготувати такий візерунок. Вишивайте на радість собі і рідним».
«Незабаром Новий рік. А потім — весела пора шкільних канікул. Отже, можна приділити час своїм захопленням. Багато керівників дитячих гуртків вишивки звертаються до редакції з проханням подати в журналі розробку нескладного народного орнаменту для килимка. Ми передали ці листи постійній авторці журналу — художниці Любові Панченко. «Бажаю всім, — сказала Любов Михайлівна, — щастя та любові. І, звичайно, буду рада, якщо мій килимок, вишитий дитячими руками, зігріватиме своїм теплом домівки».