ОЛЕНА ГОЛУБ
1951
Українська художниця, медіа-художниця і мистецтвознавчиня, автор публікацій і книг з питань сучасного мистецтва, учасниця виставок творів живопису і цифрового мистецтва в Україні та за кордоном. Членкиня НСХУ (з 2003), Угорської Асоціації Художників Електрографіки/MET (з 2019), Лауреат Міжнародного конкурсу мистецтва електрографіки “Matrices” (2012, 2017, Будапешт, Угорщина).
Народилась в Києві 25 грудня 1951 року. Олена закінчила Київський Національний університет ім. Т. Шевченка у 1974 році, факультет біофізики. Деякий час працювала інженером і водночас писала картини, вдосконалюючись як художниця. Брала приватні уроки малювання у В. Барського, В. Забашти, І. Биченкової, С. Каплана. Закінчила Інститут журналістської майстерності СЖУ в 1986, отримавши диплом художника преси. Працювала у журналах “Барвінок”, “Радуга”, редактором у видавництві “Веселка”, тижневику “Дзеркало тижня”.
Свій творчий шлях розпочала з опозиційного до соцреалізму мистецтва андеґраунду. Брала участь у 1977-1978 роках у виставках неформального об`єднання “Рух” разом з авангардними художниками М. Трегубом, В. Баклицьким, М. Залевським, О. Костецьким та іншими. Картини художниці, звернені до внутрішнього світу сучасника, написані динамічно, із своєрідною деформацією форм та активним використанням чистих кольорів. Спогади про часи андеграунду та його знакових особистостей Трегуба і Баклицького Олена Голуб опублікувала у книзі “Свято непокори та будні андеграунду” (2017).
У своїх роботах удожниця сміливо синтезує абстрактний експресіонізм і народний примітивізм, наповнює їх соціально-критичними мотивами з характерними для українців нотками гумору. Експонувала роботи на арт-фестивалі в Німеччині та в Києві — в Українському домі, на персональній виставці “Тріумф жовтого зайця” в галереї “Університет” (2004). Згодом Олена опанувала цифрові технології й почала створювати фотоінсталяції. Тут знайшла значні можливості для створення нової візуальної мови. Свій метод називає “наративний конструктивізм”. Експресія руху створюється завдяки розбіжностям та різній інтенціональній спрямованості зображень. Нарація виступає як зв`язок між ними, тим, що об’єднує різнорідні елементи у єдину цілісність. У візуальній творчості тяжіє до експресивно-гротескових форм виразності, парадоксальному співставленні фотооб’єктів у принт-композиціях. Синтезує декілька планів, включаючи суб’єктивні переживання, біографічні факти та реалії навколишнього, переважно міського середовища.
Кураторка і учасниця багатьох мистецьких проектів, національних і міжнародних, зокрема у Німеччині, Нідерландах, Бельгії, Південній Кореї, Польщі, Австрії, Угорщині, Канаді. Твори зберігаються у Музеї шістдесятництва, Національному музеї Тараса Шевченка, Національному художньому музеї України, приватних колекціях та галереях. Мешкає в Києві.
Книги Олени Голуб:
- Н. Мусиенко, П. Яковенко, Е. Голубь. Буржуазная массовая культура: новые времена, старые проблемы. Очерки. Київ, Мистецтво, 1988.
- Будем букви будувати. Книжка для розфарбовування. Київ, Веселка, 1990.
- Олена Голуб. Свято непокори та будні андеграунду. Київ, Видавничий дім “Антиквар”, 2017.