ДМИТРО ГРИНЕЦЬ
1905–1993
Дмитро Митрофанович Гринець народився 18 жовтня 1905 року у м. Золотоноша у селянській родині. Закінчив семирічку у м. Золотоноша. Малюванням хлопець захопився ще у школі. Після школи вступив до Харківського художнього інституту. Свої роботи виконував у стилі “графіка”. До початку Другої Світової війни Дмитро Гринець став переможцем Всеукраїнського конкурсу плакатів, де отримав Першу премію.
Коли розпочалася війна, він потрапив в евакуацію до Грузії. Жив і працював у Тбілісі. Після закінчення війни художник пише листа Максиму Рильському з проханням допомогти йому повернутися в Україну, адже виникли певні проблеми. Видатний письменник допоміг Гринцю перебратися до Львова. Тут митець створює цілу низку високохудожніх творів, ілюструє і оформлює книги місцевих видавців. Митець добре відчуває нюанси українського народного орнаменту і вміє його творчо, цікаво і своєрідно інтерпретувати.
Видання “Юрко Крук” П. Козланюка (1950), “Боа конструктор” І. Франка (1951), “Вибрані оповідання” Л. Мартовича (1952), “Вибране” О. Маковея (1956) приваблюють красою декоративних елементів, лаконізмом. У художника є власні шрифти, свої улюблені мотиви орнаменту і свій підхід до самої ідеї оформлення книги. Гринець здебільшого працює у галузі орнаментально-шрифтового оформлення. Особливо увагу викликає сюжетна обкладинка до книжки В. Большака “На мирній землі” (1952). Надрукована із звичайних штрихових кліше, завдяки вмілому накладенню фарб, вона справляє враження багатоколірного твору.
Дмитро Гринець спілкувався і співпрацював з багатьма письменниками, та особливо він добре знав Ярослава Галана. Саме його портрет у виконанні нашого земляка здобув велику популярність. Гринець – автор портретів І. Вільде, С. Крушельницької, Т. Шевченка, М. Шолохова, Г. Сковороди, В. Вернадського, М. Горького, М. Островського, Мате Залка, І. Франка, Г. Галілея, Д. Менделєєва, Б. Хмельницького.