ЛЕОНІД ПЕРФЕЦЬКИЙ
1901–1977
Леонід Перфецький брав активну участь у визвольних змаганнях 1917-1921-о років, після чого з Армією УНР перейшов в еміграцію і вступив до Краківської Академії Мистецтв. 1925-о року переїхав до Парижа, де навчався у майстерні художника Андре Льота. 1941-о року вивезений до Німеччини як аграрний робітник. З 1942-о по 1944-й роки живе та працює у Львові, 1944-о – вступає до дивізії “Галичина” як військовий художник-кореспондент. Згодом потрапив у полон в Австрії; 1954-о року емігрував до Канади. Тут жив митцем-самітником у церковних забудуваннях в Монреалі. Останній період свого життя присвятив мистецтву релігійному, зокрема, створив 24 картини до останньої книги Нового заповіту – “Об`явлення св.Івана Богослова”, званого Апокаліпсою, що дає містичний образ кінця старого світу перед остаточною перемогою християнства. Пророчі мотиви Апокаліпсису Перфецький поєднав з нуклеарними проблемами сучасної доби.
Творчість Леоніда Перфецького треба розглядати в трьох площинах: як митця-баталіста, як шукача нового мистецького вислову під час його студій у Парижі і як митця релігійного мистецтва. Найбільше Перфецький відомий як маляр-баталіст. З 1917-о по 1921-й роки він командував кінною сотнею УНР і не мав тоді часу на “занотування” будь-яких сутичок чи бойових епізодів. Своїм надзвичайно докладним зображенням подій він завдячує дуже гострій зоровій пам`яті і доброму знанню анатомії коня, та вивченню на практиці ведення тодішніх бойових походів та боїв.
Перфецький залишиться в історії українського мистецтва також як автор ілюстрацій до “Енеїди” Івана Котляревського, ще раз “перелицьованої” під сучасну пору. У Перфецького герої “Енеїди” – це вояки українських армій, одягнені в уніформи українських військових формацій. Митець докладно зображує одяг, відзнаки і зброю.
Творчість Перфецького – це не тільки цінний вклад у скарбницю українського мистецтва, це також пластичне закріплення і відвторення в пам`яті майбутніх поколінь найтрагічніших і одночасно найсвітліших моментів нашої славної історії. Художник з надзвичаною докладністю, але без всякої бутафорії чи прикрашування малював події або як очевидець, або, якщо ним не був, то, знаючи обситавини, намагався відтворити їх якнайбільш правдиво. Він докладно зображує всі атрибути війського побуту: уніформи, відзнаки, зброю, – все оживає під його пензлем чи олівцем. Він зумів схопити не тільки зовнішні прикмети подій і людей, а також настрій, дух тієї епохи. Найтрагічніші його твори присвячені бою під Крутами, здобуттю Арсеналу, подіям двох Зимових походів.
Техніка, в якій працював Перфецький, – переважно акварель або кольорові олівці. Часом обидві ці техніки сполучені разом. У всіх працях митця завжди домінує рисунок. Творчість його має велику вартість як мистецьку, так і історичну.