Фантастика від Вовка
Ексклюзив Бібліотеки українського мистецтваТекст: Катерина Лебедєва
Ілюстрації до казки “Про морського царя й його дочок”
Складно повірити, що ці яскраві малюнки створені майже сто років тому, у 1924 році. Вони, психоделічні, миттєво занурюють у фантастичний світ народної казки. Вперше і востаннє з’явилися друком у книжці “Про морського царя й його дочок”, яка вийшла у Відні, столиці Австрії, у видавництві “Чайка”. Видавництво було засноване письменником і педагогом Антоном Крушельницьким (1878-1937), який після падіння УНР, де був міністром освіти, емігрував до Відня. Навколо видавництва об’єдналися вихідці з України; особливо активною була його діяльність у першій половині 1920-х років.
Відомо, зокрема, як мінімум ще про одинадцять книжечок серії “Українській дитині” (“Про морського царя…” йде номером 8 у серії). Одна з них (“Лісовий Царь Ох”) з малюнками Ю. Русова, а усі інші — з ілюстраціями або Юрія Вовка, або Олени Кульчицької. Причому п’ять книг серії (“Рак-рибалка”, “Вовченя”, “Іменини”, “Ялинка”, “Поєдинок” (автор усіх О.Олесь) — зі спільними ілюстраціями Юрія Вовка та Олени Кульчицької) .
Про Вовка, автора казкових в усіх сенсах цього слова ілюстрацій до книги “Про морського царя й його дочок”, відомо вкрай мало. Графік, портретист Юрій Вовк (1899-1961) — племінник відомого етнографа Федора Вовка. Навчався в Українській академії Мистецтв (1917-1919). Здійснив подорож до Рима (1920-1921), де навчався приватно у професора. У 1922 році переїхав до Праги, там навчався у Карловому університеті, в Українській студії пластичного мистецтва (1924-1927) та став членом міжнародного ідеологічно-мистецького товариства “Скіфи” (1929-1932).
Як і багато інших художників-емігрантів тих часів, Юрій Вовк працював із видавництвами дистанційно. Він є автором знака видавництва Михайла Таранька у Львові (1925); оформлював книжки для видавництв “Світ дитини”, “Чайка”; ілюстрував поетичні збірки Василя Хмелюка “Гін” (1926), “Осіннє сонце” (1928) та інші видання.
У 1953-1960-у роках жив Вовк у різних містах Словаччини, працював ілюстратором Словацького видавництва художньої літератури. Надавав перевагу пастелі, вуглю, кольоровим олівцям. Роботи митця експонувалися на збірних виставках в Україні, Чехії, Франції, США.
Твори Юрія Вовка зберігаються в Музеї української культури в Свиднику (Словаччина), Музеї національної писемности та Слов’янській бібліотеці Національної бібліотеки Чеської Республіки (Прага), а також у приватних колекціях.
Бібліотека українського мистецтва вперше в інтернеті оприлюднює роботи Юрія Вовка. У них вражаюча деталізація та помітний вплив авангарду.