ОЛЕНА КУЛЬЧИЦЬКА
1877–1967
![Олена Кульчицька](https://uartlib.org/wp-content/uploads/2015/02/OlenaKulchicka.jpg)
Олена Кульчицька
Олена Львівна Кульчицька художню освіту здобула у привітній студії С.Батовського і Р.Братковського у Львові (1901-1903) та Віденській художньо-промисловій школі (1903-1908). Після закінчення навчання довгі роки викладала малювання в середніх школах Львова та Перемишля.
Багатогранною була художня творчість Олени Кульчицької: живопис, станкова графіка, книжкова ілюстрація і декоративне мистецтво. Творчості Олени Львівни властиві яскраві індивідуальні риси, які в основі своїй поєднують кращі традиції українського професійного і народного мистецтва. Її твори, сповнені великою любов`ю до рідного краю, вражають чарівним ліризмом і щирістю художньої мови. В соковитих акварелях, офортах і акватинтах Кульчицької, насичених дивовижною грою сонця і прозорих тіней, у віртуозних дереворитах та ліногравюрах, немов у дзеркалі, знайшли своє відображення багатство душі і палкий темперамент художниці. Її численні гравюри й акварелі з успіхом експонувалися у Варшаві, Відні, Празі, Берліні, Римі, Торонто, Хельсінкі, Чікаго.
Важливою віхою у мистецькій діяльності Кульчицької 1920-30-х років була робота у книжковій графіці. Мисткиня проілюструвала понад сімдесят дитячих книжок і байок, виданих окремими книжечками у серії “Нашим найменшим”, а також читанки та оповідання. Серйозно займалася і графікою малих форм – поштовою листівкою та книжковим знаком (екслібрисом). Поштову листівку, зокрема, вона вважала одним з найзручніших засобів популяризації мистецтва. У своїх творах-мініатюрах Олена Львівна зображувала сцени з народного побуту, народних звичаїв, створювала цікаві барвисті композиції святкових поздоровлень. Багато і плідно працювала також над ескізами килимів, народних вишивок, прикрас та інших предметів побуту, які виготовлялися в емалі, кераміці, бронзі та різних ткацьких матеріалах.
З 1948-о року Кульчицька – професор кафедри книжкової графіки Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (Львів). 1967-о року їй було присуджено премію імені Т.Г.Шевченка.
Книги про Олену Кульчицьку:
- Олена Кульчицька. Стаття Миколи Голубця. Передмова Михайла Осіньчука. Львів, Асоціація незалежних українських мистців, 1933.
- О. Л. Кульчицька як художник-етнограф. Каталог виставки. Львів, 1953.
- Каталог персональної виставки творів заслуженого діяча мистецтв УРСР О. Л. Кульчицької. Львів, Львівський державний музей українського мистецтва, 1954.
- І. Сенів. О. Л. Кульчицька. Нарис про життя і творчість. Київ, Мистецтво, 1955.
- Килими Олени і Ольги Кульчицьких: Каталог виставки. Львів, 1960.
- Олена Кульчицька. Каталог виставки. Львів, Каменяр, 1968.
- Олена Кульчицька. Альбом. Київ, Мистецтво, 1969. Упорядник та автор вступної статті А. О. В`юник.
- Олена Кульчицька. Комплект листівок. Київ, Мистецтво, 1969.
- Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької у Львові. Путівник. Львів, Каменяр, 1978.
- Анатолий Попов. Елена Кульчицкая. Графика. Живопись. Москва, Советский художник, 1983.
- Газета “Галицька брама”. №9-10 – 1997. Номер присвячено Олені Кульчицькій.
- Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької у Львові. Путівник. Львів, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, 2012.
- Олена Кульчицька. Графіка. Малярство. Ужиткове мистецтво. Альбом-каталог. Львів, Апріорі, 2013.
- Олена Кульчицька. Народний одяг. Львів, Апріорі, 2018.
Книги з ілюстраціями Олени Кульчицької:
- Пімста звірів. Народна байка. Малюнки О. Кульчицької. Львів, Українська книжка, 1919.
- Оскар Уайльд. Зоряний хлопчина. Львів, Світ дитини, 1920.
- О. Білоусенко. Пригоди Вовка-Неситого. Львів, Світ дитини, 1921.
- В 25 роковини української захоронки. Львів, 1927.
- О. Кульчицька. Народний одяг Західних областей України. Київ, Видавництво Академії наук Української РСР, 1959. 74 таблиці.
- Іван Франко. Лис Микита. Київ, Дитвидав, 1962.
- Коломийки. Збірник. Гравюри Олени Кульчицької. Київ, Дніпро, 1977.
Статті про Олену Кульчицьку:
- Олена Кульчицька і народний одяг Заходу України. 1959 рік.
- Володимир Попович – Спогади про Олену Кульчицьку. 1978 рік.