Стефан Таранушенко. Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України

Харків, Видавець Савчук О. О., 2014. 896 сторінок, 1033 ілюстрацій.

Харків, Видавець Савчук О. О., 2014. 896 сторінок, 1033 ілюстрації.

Як відомо, перше видання “лебединої пісні” Стефана Таранушенка – “Дерев’яна монументальна архітектура Лівобрежної України” – побачило світ у 1976 році у спотвореному вигляді. На жаль рукопис був наполовину урізаний, до видання не потрапили українські церкви Брянщини, а також більшість пам’яток, що не були обміряні; тексти описів церков сильно скорочені; довідковий апарат взагалі знято.

Пропоноване нині видання – публікація повного рукопису класичної праці Стефана Андрійовича, присвяченого дерев’яній сакральній архітектурі Лівобережної України. До упорядкування книги долучилися відомі українські фахівці: доктор історичних наук Сергій Білокінь та кандидат архітектури Віктор Вечерський. В книзі подано більше 1000 унікальних світлин та креслень дерев’яних церков Чернігівщини, Полтавщини, Харківщини, Сумщини та Дніпропетровщини. Нерідко серед ілюстративного матеріалу – світлини іконостасів, різьблення, творів сакрального мистецтва церковних інтер’єрів. Той факт, що з 180 шедеврів української дерев’яної церковної архітектури на сьогодні збереглося 15, лише підвищує цінність мистецтвознавчого матеріалу, зібраного у 1920-30-х роках Стефаном Таранушенком.

Більшість цитат тексту книги вивірено й уточнено. Опрацьовано бібліографію з історії дослідження української дерев’яної сакральної архітектури. До нової верстки розроблено предметно-географічний покажчик, що значно полегшує пошук тієї чи іншої церкви в прив’язці до населеного пункту. Креслення знищених дерев’яних церков створено за оригіналами, але вже у векторному вигляді. У 13 додатках подано ілюстрований реєстр збережених дерев’яних церков Лівобережної України (п. Віктора Вечерського), а також листування С. А. Таранушенка з М. П. Бажаном, П. М. Жолтовським тощо.

Видання стане в нагоді не лише професійним архітекторам, а й усім шанувальникам українського народного мистецтва.

Translate this page:

Книги

Всі книги
Translate »