ЧАРОДІЙ ПЕНЗЛЯ І СЛОВА
Він був добрий і мудрий. Для кожного знаходив подарунок — чи привітну усмішку, чи підбадьорливе слово, чи веселий жарт. А ще любив він розповідати казки — не почуті, а свої власні. Бувало, всміхнеться ніяково, пошукає щось у кишенях, а потім махне рукою і скаже: «Я тут казочку написав… Тільки я не прочитаю її, а краще розповім…» І почне розповідати, ледь-ледь затинаючись.
Всі, хто особисто знав Валентина Гавриловича Литвиненка, любили його. Любили за веселу вдачу, за доброзичливість, за чуйність і лагідну насмішкуватість. Його особистими друзями були Остап Вишня, Олександр Копиленко, Олександр Корнійчук.
Валентин Гаврилович народився і виріс на роздольній Полтавщині, серед полів та лугів, і з дитячих років зберіг зворушливу закоханість в українську природу. Він був завзятим мисливцем і рибалкою, знавцем тварин і пташок, яких змалку приручав, вигодовував, рятував від лиха. Любовно передав він у своїх картинах і прохолоду весняного вечора — «Весняна тиша», «Мисливська лірика», і вирощену руками хліборобів соковиту зелень озимого поля — «Золота осінь», і загадковість дрімучого лісу — «Казка». Його картини — це справжні перлини українського радянського мистецтва, вони відомі далеко за межами України.
Під час Другої світової війни Валентин Гаврилович працював в агітгрупі штабу партизанського руху Української PCP. Його листівки та плакати підпільники і партизани розповсюджували на окупованій німецькими фашистами землі.
Після війни, працюючи в журналі «Перець», Валентин Гаврилович висміює в своїх малюнках нероб, бюрократів, нехлюїв, які не дбають про народне добро, а піклуються лише про власну вигоду.
А дітям, тваринам і пташкам він віддавав найбільшу свою любов. У Валентина Гавриловича багато творів, де героями виступають тварини або пташки. Кожен такий твір — це справжнє оповідання, байка або казка.
Ось засніжений берег річки, кущ верболозу, а при самій воді, що от-от візьметься кригою,— одинокий пташок. Ліве крильце в нього трохи звисає: «Залишився» — називається ця картина. Хтось пошкодив йому крильце, і тепер всі родичі відлетіли у вирій, а його незабаром жде на самоті холодна й голодна смерть.
А ось веселий малюнок — «Музикант», що тут стоїть на звороті обкладинки. На лавочці під кущем сидить і на все горло співає під гітару дворовий псище: жде, що дві пташки на гілці високо оцінять його майстерність. Але, дивлячись на цього пса, можна собі уявити його спів. Чи не нагадує нам цей співак деяких наших дворових музикантів?
Подивіться уважно на славнозвісне «Журі»: дещо тупуваті, недоброзичливі ворони слухають спів крихітного зяблика, який старається з усіх сил, сподіваючись на схвальну оцінку. Та ми добре бачимо: сподівання його марні.
Звірі і пташки на малюнках Валентина Гавриловича залишаються такими, які вони є насправді, і в той же час мимоволі ми порівнюємо їх з людьми, пізнаємо в них риси, подібні до людських, і сміємося або сумуємо разом із художником.
Малюнки Валентина Гавриловича Литвиненка прикрасили десятки книжок і особливо багато — для дітей. Він охоче робив малюнки до казок і байок, де діють звірі або пташки. Це і Біда навчить Лесі Українки, і Осел і Лев Івана Франка, і «Байки» Леоніда Глібова, і «Байки» Івана Крилова, і казки Корнія Чуковського «Тарганисько» і «Плутанина», і народні казки «Пан Коцький», «Рукавичка», «Три ведмеді» та багато- багато інших. І не тільки малював Валентин Гаврилович, а й сам писав для дітей свої власні казки та оповідання, в яких теж обов’язково діють або тварини, або пташки. У книжці «Про маленьких друзів» він розповів дітям про своїх вихованців: про білочку-розбишаку Тимошку, про солідного журавля Журку, про відважну галку — собачу грозу, про півня Дракона, що подолав пихатого індика. А в книжці «Повітряна тривога» — про сіреньких горобчиків, яких ми бачимо щодня і про яких ще так мало знаємо. Та особливо привабливі, усміхнені й лукаві його казки. В них маленькі, але кмітливі й відважні герої завжди перемагають пихатих чваньків, а доброта і дружба допомагають звірятам подолати будь-яке зло. Білочка, їжачок і зайчик сміливо рятують від вовка корову — «Як гуртом корову рятували», розсудливий вужик доводить до розуму необачного сільського хлопця Василя — «Про Василя і вужа», а маленький зайчик навіть зважується пожартувати з незграбного Бурмила — «Заєць і ведмідь».
У 1979 році вийшла книжка Валентина Гавриловича Литвиненка Казки та оповідання, прикрашена веселими й дотепними малюнками автора. В ній зібрано кращі його твори, які він залишив дітям.
В цій добірці листівок можна побачити декілька малюнків художника, які він робив до казок та байок.