МАР`ЯН КРОПИВНИЦЬКИЙ

1903–1989

Мар`ян Кропивницький

Мар`ян Кропивницький

Український художник і фотограф. Мар’ян Юлійович Кропивницький народився 1903 року в селі Черепашинці Калинівського району Вінницької області. У 1921 році він закінчив 7-річну школу. У 1922-1923 роках навчався у Вінниці у школі живопису художника Степана Слободянюка-Подоляна, який був одним з організаторів Вінницького краєзнавчого музею та школи живопису у Вінниці.

З 1925 по 1929 роки М. Кропивницький навчався у Київському художньому інституті на художньо-педагогічному факультеті під керівництвом Павла Голуб’ятникова, який був учнем відомого художника Кузьми Петрова-Водкіна.

Після закінчення вишу з 1 вересня 1929 року Кропивницький керував курсами з підготовки робітників для вступу до Художнього інституту і викладав курс живопису на цих курсах. За ініціативою ректора КХІ Івана Врони Кропивницького було призначено на посаду асистента при дослідчому кабінеті експериментального ІЗО в інституті та асистентом Казимира Малевича.

М. Кропивницький був членом Асоціації Художників Червоної України (АХЧУ) в м. Києві. У жовтні 1930 року він приєднався до Всеукраїнської асоціації пролетарських митців (ВУАПМИТ). Входив також до Об’єднання сучасних митців України (ОСМУ). У період 1931-1941 рр. М.Кропивницький був членом Київського комітету художників і працював за контрактами. У 1932 році він вступив до аспірантури при Всеукраїнському історичному музеї імені Тараса Шевченка.

У 1942–1943 роках за дорученням Товариства архітекторів та художників виконував художньо-живописні роботи під час реставрації храму святителя Миколая Чудотворця в селі Яблунівка Білоцерківського району. У великому стінному розписі над іконостасом площею 25 кв. метрів Кропивницький змалював вісім ангелів із композиції, взятої з репродукції київського Володимирського собору. Також він зробив ікони для іконостасу, переставні ікони та хоругві. Храм було зруйновано у 1970–1980-х роках.

У 1944 році Мар`яна Кропивницького мобілізували. Після війни він не був прийнятий до Спілки художників України. Художник опинився поза системою; у нього не було роботи, майстерні, зарплати та пенсії.

У 1962-1973 роках Кропивницький був членом та брав участь у діяльності Київського фотоклубу. Експериментував у галузі фотографії та слайдів. Разом із донькою Яніною Кропивницькою взяв участь у конкурсі та здобув 2-й приз на бієнале слайдів у м. Радомі (Польща). Поціновувач польської та української культури та історії, він разом із дочкою у 1971–1973 рр. навчався в університеті “Пам’ятники України”. Разом вони відвідали міста та села, палаци і фортеці,  пов’язані з історією польського прикордоння.

Художник малював олійними фарбами, але мав роботи, зроблені у техніці акварелі, пастелі, олівцем і малюнки вугіллям. У його доробку портрети, натюрморти, пейзажі тощо.

Мар’ян Юлійович Кропивницький помер 16 серпня 1989 року, похований на Лісовому кладовищі в Києві.

У 2016 році вийшла книга “Казимир Малевич. Київський період. 1928-1930”, до якої увійшли матеріали з архіву Кропивницького періоду його роботи в Київському художньому інституті.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »