ЗИНОВІЙ ТОЛКАЧОВ

1903–1977

Зіновій Толкачов

Зіновій Толкачов

Один із зачинателів українського радянського образотворчого мистецтва, Зиновій Толкачов був визначним майстром станкової та книжкової графіки. В доробку митця – і політичні плакати, і карикатури. Велике місце в його творчості посідає станковий живопис. Та справжнім покликанням Толкачова було монументальне малярство.

У 1919–1920-у роках художник навчався у ВХУТЕМАСі у Москві, у 1928–1929-у роках – у Київському художньому інституті (у Федіра Кричевського). Служив у Червоній армії, перед початком Другої Світової війни викладав у Київському художньому інституті. Тоді Толкачов був дуже відомим художником, роботи якого експонувалися в містах України, а також у Москві, Ленінграді, Празі, Варшаві, Венеції, Філадельфії, Копенгагені, Амстердамі.

Зіновій Толкачов — автор серії літографій (“Ленін — маса”, 1924–1928), портретів комуністичних діячів, українських письменників (Юрія Яновського (1948), Юрія Смолича(1948), Леоніда Первомайського), малюнків до творів Шолом-Алейхема, серії літографій з протинімецької боротьби (“Окупанти”, 1942–1943; “Майданек”, 1944); ілюстрацій до книжок Миколи Островського (“Як гартувалася сталь”, 1935), п’єси Олександра Корнійчука (“Правда”, 1939), Марка Вовчка (“Два сини”, 1950), Бертольда Брехта (“Матінка Кураж та її діти”, 1965); портретів, плакатів, сатиричних малюнків в часописі “Перець”. У 1961–1963-у роках виконав серію літографій “Освенцім”.

Через усю творчість Толкачова проходять три теми, кожна з яких увійшла в неї осібно, в різний час. Художник не розлучався з ними до останніх днів життя. З першою – комсомольською – він прийшов у мистецтво. Друга, навіяна творами Шолом-Алейхема, як відгомін раннього дитинства, що минуло в містечку в Білорусії, захопила митця в середині 1930-х років. Нарешті третя – антифашистська – утвердилася в його творчості в перші дні Великої Вітчизняної війни. Ці дуже різні теми об`єднувалися і живилися тим, що є визначальним для мистецтва Толкачова, – людяністю. У роки війни Зиновій Шендерович був солдатом, але ні на хвилину не забував, що він – художник, отож має битися насамперед своєю зброєю – мистецтвом.

Книги про Зіновія Толкачова:

  • Євген Холостенко. Зіновій Толкачов. Харків, 1933.
  • Зиновий Толкачов. Каталог выставки произведений. Киев, Союз художников Украины, 1983.
  • Зіновій Толкачов: твори з музейних та приватних зібрань. Альбом. Київ, Дух і літера, 2005.
  • Зіновій Толкачов. Живопис, графіка. Київ, 2007.

Книги з ілюстраціями Зіновія Толкачова:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »