Охрім Судомора: український Бердслі

Ексклюзив Бібліотеки українського мистецтва

Текст: Катерина Лебедєва

Ілюстрації до “Байок” Леоніда Глібова

Охрім Судомора (1889–1968) — темна конячка українського мистецтва. Надзвичайно талановитий, але невідомий. Навіть фотографії художника знайти не вдалося. Усе тому, що у 1949 році Охріма Івановича було заарештовано, звинувачено у формалізмі та буржуазній стилізації, засуджено на 25 років. Ніби-то через малюнок Йосипа Сталіна, на якому руки “вождя” були у крові. У 1955 році, після смерті Сталіна, Судомору було амністовано. Але репутація вже була зіпсована.

Народився Охрім Судомора у Борисполі, вчився в іконописній майстерні Києво-Печерської Лаври у класі Івана Їжакевича (1904–1907) і в Київській художній школі (1907–1913). З 1913 року працював у книжковій графіці — ілюстрував переважно дитячі книжки. У 1930-у році вийшов “Кобзар” з ілюстраціями Судомори.

Обкладинка та портрет Леоніда Глібова, автора “Байок”

Серед найяскравіших робіт Охріма Івановича, що збереглися до наших часів, — книжки Війна грибів з жуками (1919) та Прибадашка (1920). Картинки ніби передають небезпечний, хворобливий дух тих часів, коли влада у Києві змінювалася ледь не щотижня, а вижити було складно з багатьох причин. Особливо вражає “Прибадашка” — забагато насилля як для дитячої книги…
Стиль Судомори легко впізнаваний. Майстерна лаконічна графіка, схожа і на роботи британця Обрі Бердслі, і разом з тим у стилі нашого Георгія Нарбута.

Якщо художник жив у СРСР, а книги з його ілюстраціями тим часом виходили за кордоном, не дивно, що його заарештували й усіляко цькували. Цикл з сорока ілюстрацій до “Байок” цілісний і самобутній. Тварини ледь що не оживають на цих малюнках. Видно, що роботи створені вже зрілим майстром. Але не можемо стверджувати, що це найкращі роботи Судомори, адже творчість художника мало досліджена.

Ілюстрації Охріма Судомори у черговому спецпроекті Бібліотеки українського мистецтва — з книги Леоніда Глібова “Байки”, яка вийшла друком у 1944 році в “Українському видавництві” (Краків-Львів).

Ілюстрації Охріма Судомора до “Байок” Леоніда Глібова

Кінцівки

Translate »