Венера очима Георгія Малакова

Ексклюзив Бібліотеки українського мистецтва

Текст: Катерина Лебедєва

Ілюстрації видатного графіка до культового твору “українського Жюля Верна”

Перша українська фантастична література почала з`являтися у 1920-30-х роках, а розквіт її припадає на середину 1950-х років. Сюжети значною мірою запозичувалися із західних зразків жанру, але ілюстрації були цілком унікальними та надзвичайно майстерними.

Георгій Малаков (1928-1979), старший брат києвознавця Дмитра Малакова, – один з найкращих наших книжкових графіків в цілому та перший український професійний ілюстратор наукової фантастики. Так, саме він оформив дебютний твір Олеся Бердника – збірку повістей “Поза часом і простором” (1957). З авторами науково-фантастичних творів Малаков дружив, а визначним подробицям його зображень й самі письменники дивувалися. І ставали друзями Георгія Васильовича на все життя.
Художник усього оформив більше 130 книг (а також безліч публікацій у періодичній пресі).

Позаземне життя він зображав на своїх ілюстраціях ще до першого виходу людини в космос. Одна з найвагоміших робіт Малакова – візуалізація “Аргонавтів Всесвіту” Володимира Владка (1901-1974), роману з непростою історією. Вперше його було видано у 1935 році; з дещо переробленим сюжетом – у 1958 році. Нині це видання – бібліографічна рідкість (і саме з нього – ілюстрації у спецпроекті “Бібліотеки українського мистецтва”). Особливо популярною книга стала в Японії, де була видана шість разів. Останнє на даний момент видання українською мовою датується 1990-м роком; в незалежній Україні про Володимиор Владка несправедливо забули.

І дарма: незважаючи на присутню у його творах прорадянську пропаганду, без якої в ті часи просто неможливо було видати бодай щось, твори цього “українського Жюля Верна” написані в кращих традиціях науково-фантастичного жанру.

За сюжетом “Аргонавтів Всесвіту”, СРСР наприкінці 1950-х років відправляє першу експедицію на Венеру. На далекій планеті колектив екіпажу, в якому виявився і “заєць” – комсомолка Галина Рижко, чекають карколомні пригоди. У техніці штрихового малюнка Георгій Малаков виконав більше 60 ілюстрацій до цього захоплюючого твору, на яких майстерно зобразив тропічний рослинний світ Венери, загадкових чудовиськ, які населяють цю планету, а також детально змалював нутрощі космічного корабля, у тому числі екіпаж у стані невагомості, прилади керування тощо. Авторський стиль Малакова сформувався на “Аргонавтах Всесвіту”, саме з того часу (1958 року) роботи художника стають безпомилково впізнавані. Згодом він створив ілюстрації до двох інших популярних творів Владка – “Нащадки скiфiв” і “Сивий капiтан”.

Динамічні, винахідливі, цікаві ілюстрації Георгія Малакова до фантастичної літератури – привід пишатися українською графікою та гідний спадок наступним поколінням.

“Аргонавтів Всесвіту” з дещо переробленим сюжетом було видано у 1958 році. Нині це видання – бібліографічна рідкість (і саме з нього – ілюстрації у спецпроекті “Бібліотеки українського мистецтва”). Георгій Малаков виконав більше 60 ілюстрацій до цього захоплюючого твору, який особливо популярним став у Японії.

Translate »