Анна Кульчицька. Орнамент трипільської культури і українська вишивка ХХ ст.

Львів, 1995. 72 сторінки + блок ілюстрацій.

Анна Яківна Кіт народилася 16 серпня 1926 року в сім’ї заможного селянина села Дністрик-Головецький Старо-Самбірського району Львівської області. У липні 1942 року разом з тисячами українських дівчат і хлопців була вивезена на примусову пращо до Німеччини. Там потрапила домашньою робітницею до заможного баварського господаря. Родина бауера полюбила старанну, роботящу дівчину з України, до того ж вродливу, веселої вдачі, зі щирими мистецькими зацікавленнями. Їй надали змогу у вільний від роботи час відвідувати приватні курси крою та шиття, користуватися багатою домашньою кни­гозбірнею.
Після закінчення війни Анна опинилася в таборі для переміщених осіб. І там вона про­довжувала вдосконалюватися в кравецтві: працювала в трикотажній і вишивальній майстернях. Як свідома українка відвідувала заняття з українознавства, співала у хорі, брала участь у театральних виставах, поза тим була активною слухачкою курсів англійської мови.
Там же, у таборі зустріла свою долю — хлопця з України Палипа Кульчицького і в 1946 році стала Анною Кульчицькою. У 1949 році молоде подружжя перебралося до Америки, в округ Нью-Йорк, де в 1951 році народився у них син Теодор. З 1953 року і по цей день сім’я Кульчицьких мешкає в Чікаго. Тут у 1956 році народилася донька Вікторія.
Упродовж багатьох років пані Кульчицька мала невелику майстерню в Чікаго, де в неї постійно займались одна-дві учениці. Своїх учениць пані Анна ретельно і прискіпливо добирає, бо вважає, що кожна річ, яка виходитиме з-під їх рук, має бути довершеним мистецьким твором.
Та окреме і особливе місце в її творчому житті посідає вивчення такого феномену, як українська вишивка. Значну частину життя поклала вона на дослідження в бібліотеках Америки всього, що стосується вишивки взагалі і української зокрема. Зібрала колосальний матеріал, котрому позаздрив би не один серйозний науковець. Під час цієї, без перебільшення, каторожної роботи вона відкрила для себе, що сучасна українська народна вишивка має багато спільного з орнаментами кераміки трипільської та інших давніх культур. А часто-густо це орнаменти ідентичні. Власне, про це і йдеться у її книжці.
У 1974 році в Чікаго відкрилася перша персональна виставка вишиваних сукенок Анни Кульчицької. До цього часу в США і Канаді пані Анна має вже понад тридцять виставок.

Translate this page:

Книги

Всі книги
Translate »