Фарфор з Музею етнографії та художнього промислу у Львові. Комплект листівок
Упорядник Фаїна Петрякова.
Музей етнографії та художнього промислу у Львові відомий великою та різноманітною колекцією фарфору, яка створювалася протягом більш як 100 років. Тут зберігаються вироби минулих століть з Китаю, Японії, багатьох визначних фарфорових виробництв Європи. Гордість музею — зібрання українського фарфору кінця XVIII—XX ст. Особливу історико- художню цінність становлять вироби перших українських заводів у містечках Корець, Баранівка та Городниця.
Керамічне виробництво у Корці (тепер Ровенська область) було засновано 1784 року, але виготовлення фарфору тут розпочалося 1700 року. Після пожежі (наприкінці 1796 р.) виробництво відновилося близько 1800 року, а його функціонування завершилося у другій половині 1831 року. У колекції музею представлено вази, чайний посуд, кошички для десерту, сервізні тарілки, конструктивне та декоративне рішення яких типове для Корецького заводу.
У 1803 році було засновано фарфоровий завод у Баранівці (тепер Житомирська область), випуск виробів на якому розпочався 1804 року. Спочатку підприємство виготовляло столовий та чайний посуд. З роками асортимент значно розширився. Тут почали виробляти аптечний посуд, чорнильні прибори, свічники тощо. Стиль фарфорових виробів Корецького та Баранівського заводів першої третини XIX ст. вирізняється рисами пізнього класицизму. Для них характерна простота, чіткість силуету, витонченість деталей. Початково вироби мали білу поверхню, були декоровані у м’якому колориті з легкою позолотою. З часом форми ускладнювалися, частіше використовували кольорове тонування поверхні виробів, у розпису перевагу віддавали пейзажним зображенням, пишним композиціям з різноколірних квітів, позолоті. Привертають увагу вироби Баранівського заводу, декоровані архітектурними пейзажами, виконаними за гравюрами італійського художника Д. Пронті.
Відомий старовинний центр українського фарфору Городниця (тепер Житомирська область), де у 1807 році було засновано фаянсове виробництво. Фарфорові вироби тут почали виготовляти в 1850-х роках. Саме до цього періоду належать масивні, рясно декоровані вази у стилі “друге рококо”.
Створене у 1837—1838 роках фарфорове підприємство у с. Волокитин (тепер Сумська область) функціонувало до 1861 року. Тут виготовляли різноманітний посуд та скульптуру малих форм. Популярними композиціями заводу є “селянські типи”, серед яких і скульптура “Селянин, який плете личаки”.
Художній фарфор радянської України представлений у музейній колекції творами переважно 1950—1970-х років. З великою повагою до матеріалу, розвиваючи кращі традиції мистецтва українського фарфору минулого, працюють сучасні художники-фарфористи. Створюючи нові форми виробів та декору, вони прагнуть до гармонії у їх поєднанні.
Серед виробів дванадцяти сучасних фарфорових виробництв України широко представлені в музеї роботи художників Київського експериментального кераміко-художнього заводу: В. Щербини, О. Жникруп, О. Рапай. Цікавий посуд майстрів В. Павленко, Г. Павленко-Черниченко, М. Тимченко, В. Клименко-Жукової, декорований у стилі петриківського розпису.
До комплекту листівок, присвяченого 200-річчю початку фарфорового виробництва на Україні, увійшли деякі з найбільш цікавих експонатів колекції українського фарфору.