ГЕОРГІЙ ГАРАС

1901–1972

Георгій Гарас

Георгій Гарас

Георгій Олексійович народився в містечку Вашківці Чернівецької області, де й провів більшу частину життя. З самого дитинства прагнув навчатися, але на заваді ставали матеріальні проблеми. 1912-о року, коли батько Гараса поїхав до Канади заробітчанином та надіслав звідти гроші, Георгі­єві пощастило вступити до щойно відкритої Вашківецької гімназії. Та навчатися довелося недовго, бо на початку першої імперіалістич­ної війни батька майбутнього художника – як підданого Австро-Угорщини – кидають у табір військовополонених, і весь тягар утримання сім’ї лягає на плечі най­старшого сина Георгія. Проте і тоді у вільний час юнак замається малюванням.

Заповітною мрією Гараса був жан­ровий живопис, але згодом митець пере­конується, що покликання його — орнамент. Буковинці здавна є майстрами вишивання і килимар­ства. Кмітливий хлопець ще змал­ку приглядався, як матуся виши­ває, навіть брався й собі мережити подібні зразки на папері. Буваючи в Чернівцях, любив відвідувати ярмарки і базари, приглядався до людей та до їхнього одя­гу. Там він бачив веселкове ба­гатство буковинських візерунків. Поміж них спостеріг і чу­жинські впливи. Хкдожник наполегливо творить нові зразки буковинського орнаменту, намагаючись зберегти в них чистоту стилю.

Крім орнаментів, Гарас створив також портре­ти Тараса Шевченка, Сидора Воробкевича, Богдана Хмельницько­го, Устима Кармелюка тощо. Повністю присвятити себе мистецтву Георгію Олексійовичу вдалося вже після закінчення Другої світової війни (під час якої він потрапив до концтабору). З 1950-х років за орнаментами Гараса вишивальниці й ткалі з Буковини виго­товляють чудові килими і вишив­ки. Особливо широко використовує роботи народного умільця Чернівецька фабрика ху­дожніх виробів імені Юрія Федьковича. Загалом, митець створив більше трьох тисяч орнаментальних малюнків. Далеко поза межами Украї­ни відомі сорочки, рушники, скатерки, подушки, килима, порть­єри, серветки, порцелянові тарілки, виготовлені за зраз­ками Георгія Гараса. Роботи його неодноразово друкували журнали “Україна”, “Радянська жінка”, “Народна твор­чість та етнографія”, “Мистецтво”, “Огонек” тощо.

 Книги про Георгія Гараса:

 

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »