МИХАЙЛО ГОРЛОВИЙ
1952

Михайло Горловий
Народився 19 жовтня 1952 року в селі Щербанівка на Київщині. У 1986-1992 роках навчався в Академії образотворчого мистецтва та архітектури на факультеті скульптури. З 1977 року бере активну участь у всеукраїнських виставках. Член Національної спілки художників України. Член Національної спілки письменників України. Член Творчого об’єднання скульпторів і живописців “Світовид”. Дипломант тринадцяти міжнародних симпозіумів “Скульптура в камені” в Лівані Україні та Росії. Автор пам’ятників в бронзі і граніті. Твори митця знаходяться в приватних та державних колекціях України, США, Канади, Лівану, Сирії. Вірменії, Франції, Іспанії, Австрії, Марокко, Фінляндії, Німеччини, Австралії та ін.
Творчість Михайла Горлового – чи не поодинокий випадок генетичного зв’язку української скульптури не лише з пракультурою, коріння якої сягали ще до нашої ери, а й з авангардним рухом етнонаціональної скульптури XX ст., що її формували О. Архипенко, Г. Крук, С. Литвиненко, І. Кавалерідзе. З цього огляду скульптура Горлового виразно проявляє українську ментальність. Тому не дивно, що така властивість його творів упродовж останніх років перебуває в постійному прогресі, захоплює глядачів.
Михайло Горловий в творчому процесі мислить декількома способами, що пов’язується з властивостями та специфікою матеріалів – м’якої бронзи та твердого каменю.
Архаїка каменю найадекватніше втілює думку автора про довершеність пластики. Саме скульптура з каменю стала своєрідною візитівкою на усіх скульптурних виставках та заходах. Упізнаваний він через “живу” кам’яну масу, крізь яку проступають образи – образ і матеріал немовби самі себе формують, взаємодоповнюють.
У тематиці творів Михайла Горлового чітко виокремлюються кілька джерел інспірації: найяскравіші з-поміж яких трипільська, скитська культури. Конструкції пластики цих історичних періодів спонукає скульптора до поєднання стародавніх концепцій із сучасними формами. В одних роботах вищезгадані впливи виливаються у створення плинно-пружних силуетів, в інших – в символ, що стверджує, наголошує на наших правартостях. Поза тим, атор органічно відчуває текстуру матеріалу, досягає майстерності в технічній обробці скульптур. Його фігуративні роботи беруть початок від людського силуету, але водночас ідуть далі від цієї усталеної форми. Таким чином, скульптор уникає передбачуваності нашого сприйняття, спонукає до аналізу матеріалу, лінії форми, часу. Саме в кам’яній скульптурі мистець зводить форми до її основної геометричної структури. Ці скульптури, напевно, помилково буде розглядати як кубістичні, оскільки такої структури мистець досягає максимальним спрощенням форми, котру диктує матеріал. Так з каменю постає низка жіночих фігур – пишних, мавок, сопілка рок. Жіночий мотив – домінантний у творчості скульптора. Його жіночі фігури свіжі, граційні. Одні образи мають заокруглені форми, однак не стають шаблоном. Іноді цей образ спрощується до рівня символу, архетипу, як в трипільській культурі та інших пракультурах.
Значна частина скульптур Михайла Горлового виконана в бронзі. У цьому досить складному для обробки матеріалі мистець досягає надзвичайно естетично філігранної форми. Цей матеріал, насамперед, не диктує композицію як камінь, та вимагає ретельного шліфування металлу – тоді фігура олюднюється, стає метаобразом. Бронзові фігури мистця елегантні, іноді до рафінованості. У бронзі Горловий експериментує з формою: дозує співвідношення абстрактного та матеріального. Поряд з образами, що не потребують авторських коментарів, та відомих нам сюжетів в камені постають символічні форми, що викликають асоціації, пов’язані з природою та людським досвідом (“Зустріч”, “На прогулянці”).
У деяких скульптурах простежується дематеріалізація форми, перетворення її на символ. І в камені, і в бронзі мистець розділяє першопочаткову форму шляхом геометризації та фрагментації (“Трипільський хлопчик”, “Байкер”). Саме зміна форм – це одна з індивідуальних особливостей творчості Михайла Горлового. Саме вона надаєтворчості динамізму, стирає ознаки стереотипного виробництва, що свого часу заперечував Олександр Архипенко.
Книги про Михайла Горлового:
- Михайло Горловий. Мистецький альбом. Київ, Дорадо-Друк, 2012.