ОЛЕКСІЙ ГРИЩЕНКО

1883–1977

Олекса Грищенко

Олекса Грищенко

Його вважають другим після Олександра Архипенка видатним українським митцем. Олекса Грищенко народився в Кролевці Сумської області. Навчався в Київському університеті на біологічному факультеті, пізніше переїхав до Москви на студії. Крім того, вивчав малярство в школі у К. Юона. Увійшов в коло митців і незабаром завоював великий авторитет у мистецькому світі. Йому було запропоновано місце куратора або директора в Третяковській галереї.

В часи революційної метушні і сум`яття Грищенко емігрував на Захід. На постійно у 1921-о році оселився у Франції. В Парижі став відомий під прізвиськом “український розбійник”, а першим на його творчість звернув увагу Фернан Леже.

Олексій Грищенко створив десяток-тисяч полотен. Малював портрети в стилі експресіонізму, натюрморти, краєвиди з полудневої Франції та з сонячної Греції. Виставлявся в Іспанії, Італії, Швеції, Німеччині, США тощо. Крім того, написав ряд мистецтвознавчих праць: “Про зв`язки живопису з Візантією” (1913), “Руська ікона як мистецтво живопису” (1917) та багато книжок в еміграційний період про митців та мистецтво Франції.

Живописні твори Грищенка зберігаються в найвідоміших колекціях світу, зокрема у Паризькому Музеї національного сучасного мистецтва, у фундації Бернеса у Філадельфії (США), колекції Керрігана в Нью-Йорку, Королівських музеях у Брюсселі та Копенгагені, Третяковській галереї в Москві, Монреальському музеї Канади тощо.

У 2004-у році унікальну колекцію (67 картин і архів) Олексія Грищенка згідно з заповітом митця було повернуто до України, в Національний художній музей у Києві.

Книги про Олексія Грищенка:

Книги Олексія Грищенка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »