ФЕОДОСІЙ ГУМЕНЮК

1941

Феодосій Гуменюк

Феодосій Гуменюк

Український живописець, графік, лауреат Шевченківської премії (1993).

Народився 6 вересня 1941 року в Рибчинцях Вінницької області. Навчався у Дніпропетровському художньому училищі, де був учнем Якова Калашника, випускника Латвійської академії мистецтв у Ризі. Закінчив Ленінградський інститут живопису (1971). Потім навчався у майстерні Й. Серебрянського, написав для Переяслав-Хмельницького музею полотна на історичну тематику. Викладав у ленінградських навчальних мистецьких закладах, працював на художніх комбінатах Ленінграда

У 1975 році на виставці нонконформістів були помічені роботи Феодосій Гуменюка із зображеннями козаків. Художника було звинувачено у націоналізмі і позбавлено ленінградської прописки, тому Феодосій з дружиною і дочкою переселився у Дніпропетровськ, де пробув шість років, працюючи над ескізами вітражів. Також підготував “Український календар” на 1977 і 1978 роки для одного з видавництв у Варшаві.

У 1988 році виставку Гуменюка експонували в залах Національного архіву Канади в Оттаві, в Українському музеї в Нью-Йорку. Там же, познайомившись з місцевою українською інтелігенцією, художник зміг ближче побачити життя діаспори та зафіксувати її на полотні. “Великдень у Торонто” — одна з композицій “канадського” періоду. Пізніше була участь у виставці робіт українських художників в Гранд-Пале, у Парижі; персональна виставка у Національному художньому музеї в Києві, де була представлена ціла галерея гетьманів, і присудження в 1993 році Національної премії імені Тараса Шевченка в галузі образотворчого мистецтва.

З 1993 року працює у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, очолює навчально-творчу майстерню історичного живопису; з 2000 року — професор кафедри живопису і композиції. Направляє студентів до вивчення витоків живописної культури, давніх її видів: парусний живопис, ікона, храмові розписи. Важливий метод роботи – різноманітні тематичні постановки. Пропагує фігуративний, реалістичний напрям.

Творчість Феодосія Гуменюка зорієнтована на прадавні духовні національні цінності. Твори майстра присвячені історичному минулому України, обрядам, віруванням українців. Мистецтво Феодосія Гуменюка розвивається від лірики до епіки, від ізоморфності до поетично-ідеалізованої фантазії з ремінісценціями близьких йому артистичних вершин, як-то Візантія, Венеція, українське бароко, бойчукізм. Художник підкреслено уникає чуттєвості, натуралізму, зосереджує увагу на співучості ліній, виразності ритму, кольору, фактури. Виходячи з цього, мистець розробив власну поетику, засновану на сполученні української символіки із сучасними засадами малярства.

Книги про Феодосія Гуменюка:

  • Феодосій Гуменюк: Живопис, графіка: альбом рекродукцій. Упорядник Н. Павленко. АртЕк, 1995.
  • Феодосій Гуменюк. Альбом. Редактор-упорядник А. Маричевська. Київ, Галерея “АВС-арт”, 2010.

Книги з ілюстраціями Феодосія Гуменюка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »