КАТЕРИНА КАЙДАШ
1913–1992
Катерина Кайдаш народилася у селі Стеблів на Черкащині, батьківщині класика української літератури Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Майбутня художниця зростала в хаті свого діда Сави Петровича Кайдаша — одного з прообразів героїв класичної повісті Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”. Народні традиції сформували естетичні смаки К. Кайдаш: вона стала талановитою вишивальницею і водночас захопилася декоративним розписом коминів, груб та стін у хатах. Малювала саморобними квачиками, виготовленими з вовни свійських тварин, замість фарб використовувала буряковий сік, синьку, глину.
Згодом художниця почала створювати сюжетні картини аквареллю та гуашшю, на яких ще позначалося запозичення як у темах, так і в манері малювання. Та невдовзі К. Кайдаш знаходить у мистецтві свій самобутній шлях. Її щасливим дебютом стала оригінальна акварель “Подвір’я Кайдашів у Стеблеві”, яка одразу привернула увагу мистецтвознавців та етнографів.
Живучи в селі над Россю, Кайдаш глибоко вивчала побут і духовну культуру українського народу, звертається до фольклорно-етнографічної теми. Вона ілюструє співзвучні її душі українські народні пісні, серед яких “А за нею козаченько веде коня напувать…”, “У сусіда хата біла”, “Ішов Гриць з вечорниць” та багато інших. Велику пізнавальну цінність мають акварелі на теми весільних пісень; яскраво і докладно художниця відтворює місцеву традиційну весільну обрядовість. Барвисті картини “Щоб була сорочка біла…”, “Увечері на гулянці”, “В ніч на Івана Купала” та інші Катерина Кайдаш присвятила нелегкій праці земляків, їхньому побуту, дозвіллю, красі і таємницям природи.
Твори Кайдаш привертають увагу шанувальників народного мистецтва багатою палітрою яскравих фарб, оригінальністю стилю і композицій, мальовничістю й географічною точністю пейзажів. Її акварелі експонувалися на виставках творів народних умільців у Стеблеві, Корсуні-Шевченківському, Каневі, Седневі, Львові, Києві та Москві. Твори художниці зберігаються в Корсунь-Шевченківському музеї (понад 200 робіт), НМУНДМ, Черкаському краєзнавчому музеї, приватних колекціях.