ОДАРКА КИСЕЛИЦЯ

1912–1999

Одарка Киселиця

Одарка Киселиця

Майбутня художниця народилася у самому серці українських Карпат, мальовничому селі Берегомет, і походила з родини буковинської інтелігенції. У 1928–1930-у роках вивчала малярство у майстернях художника-аматора Рацького та відомого буковинського маляра Пантелеймона Видинівського в Чернівцях. З 1930 по 1939 роки навчалася у Празькій академії образотворчих мистецтв у портретиста Вратислава Нехлиби, що славився надзвичайною вимогливістю до студентів. Навчання розтягнулося на цілих дев`ять років внаслідок важкої хвороби дівчини – туберкульозу, який на той час був майже невиліковним. Після закінчення академії Киселиця повернулася до Чернівців. В подальшому її доля складалася нелегко: війна і хвороба не дозволяли реалізуватися на повну силу.

З 1949 року працювала у Чернівецькому художньому фонді у галузі станкового живопису. Автор портретів, натюрмортів, численних карпатських краєвидів. У 1988 році пройшла перша персональна виставка мисткині – у Чернівцях.

Мистецький феномен таланту Одарки Киселиці викристалізувався у сплаві природної шляхетності і високої класичної школи Празької академії, де сформувалися визначні українські живописці, які створили згодом ядро закарпатської та львівської мистецьких шкіл. Це міцне підґрунтя, помножене на вроджений талант мисткині у поєднанні з народними традиціями, і створили унікальну творчу особистість Одарки Киселиці. Вона була яскравою представницею глибинних народних першоджерел у буковинському мистецтві. Життєві обставини позначилися на творчості художниці, наповнивши її сумними нотами. Це помітно як у портретах, так і в натюрмортах Киселиці, де навіть назви творів промовляють за себе: “Квіти печалі” ,”Смуток”, “Сумні спогади”, “Вічне”. Саме натюрморти стали візитною карткою Одарки Киселиці. Їх можна з впевненістю вважати і одним з головних надбань усього буковинського мистецтва ХХ ст.

Твори Киселиці зберігаються в музеях України, Чернівецькому художньому музеї, приватних колекціях.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »