ВОЛОДИМИР ЛОБОДА

1943

Володимир Лобода

Володимир Лобода

Володимир Лобода — український живописець, графік, скульптор. Один із яскравих представників українського андеграунду кінця 1960-початку 1990-х років. Народився 6 липня 1943 року у м. Дніпрі в родині Ганни Квітки та художника-самоука Віктора Лободи. У 1965-1968 рр. навчався в Київському художньому інституті на факультеті живопису. У 1973 році закінчив Дніпровський будівельний інститут, здобувши фах архітектора. У 1971 брав участь у “Дискусійній виставці” в Дніпрі, відтоді перебував під постійним наглядом влади. Від кінця 1970-х рр. — учасник спільних художніх виставок. Працював над низкою монументальних об’єктів у рідному місті (вітражі, скульптури, розписи), які у 1980-1990-х рр. були знищені. Ранній період творчості митця позначений інтенсивними пошуками форми та пластичної мови, де виразно видно захоплення українським народним мистецтвом, давніми культурами, модерними віяннями у світовому мистецтві. У 1981 році із родиною переїхав до Львова. Наприкінці 1980-х рр. у Дніпрі створив товариство художників “Степ”. У 1990-му році відбулася персональна виставка у Львівській картинній галереї (куратор — БориВозницький).

У 1992 р. на хуторі у с. Турове на Дніпровщині разом із дружиною заснував музей та літні майстерні. Відтоді більшу частину року проводить на хуторі, де створює живописні, скульптурні, графічні цикли, пише поезії, новели, есеї, оздоблює інтер’єри власної садиби. Водночас хутір під горою Гілеєю (у народі — Лелією) є місцем зустрічі багатьох творчих людей.

Найвідоміші живописні цикли: “Людська комедія”, “Гравці”, “Іконостас”, “Мовчання”, “Самота”, “Портрет нації”; графічні цикли: “Велика мандрівка на Україну”, “Біль”, “Пісня Пісень”, “Книга імені”, “Книга пам’яті”. Автор “книг гравюр” за мотивами “Кобзаря” Т. Шевченка, “Мазепи” Байрона та Гюго (2012 і 2014 рр. у серії “Приватна колекція” у видавництві ЛА “Піраміда”). У 2007 році вийшов каталог-альбом В. Лободи “Скульптура”, а у 2008-у — альбом-каталог “Декупажі” (спільно з Л. Лободою).

У 2009 році про творчість подружжя Лободів зняли фільм “Удвох” (режисер та оператор Павло Костомаров). Стрічка здобуває численні нагороди на міжнародних кінофестивалях. Твори митця зберігають у Львівській галереї мистецтв ім. Б. Возницького, Воронезькому обласному музеї ім. І. Крамського, а також в музеях та приватних збірках України, Польщі, США, Канади, Німеччини, Швейцарії, Росії.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »