ФЕДІР МАНАЙЛО 

1910–1978

Федір Манайло

Федір Манайло

У 1928-1934 роках навчався у вищій художньо-промисловій школі у Празі. Роботи Федора Федоровича експонувалися на виставках закарпатських художників у Європі. В 1937-1945 роках викладає декоративне мистецтво в Ужгородській ремісній школі.

Художня творчість Федіра Манайла в характерному для нього багатому, оригінальному плані, розгортається з другої половини 1930-х років. Його по-новому вирішені, здебільшого глибокі за змістом, експресивні твори, побудовані на принципах народного мистецтва, відображали тяжку долю закарпатських українців. В ці роки художник створив дві свої надзвичайно виразні картини, виконані темперою: “Оранку”, якв була виставлена на Венеційській бієнале 1940-о року, та “Миску з токаном” (кукурудзяною кашою). В цих творах вдалось Манайлові, як він сам висловлюється, вперше передати тогочасну закарпатську дійсність у всій її неприхованій правді.

Малював олією, темперою та аквареллю. Створював картини у різних жанрах, а також мозаїки для фасадів та фойє клубів, кінотеатрів, ресторанів, готелів, турбаз, автобусних зупинок. Працював і як книжковий ілюстратор – зокрема, оформив повість Івана Франка “Захар Беркут”, а також твори Марка Черемшини, Ольги Кобилянської, збірки народного фольклору.

Федір Федорович у своїх творах намагався відворити не етнографічний колорит, а своєрідну верховинську дійсність. Новаторський стиль художника є яскравим вкладом в образотворче українське мистецтво і ставить його в ряди кращих закарпатських майстрів палітри. З 1981-о року в Ужгороді діє Меморіальний будинок-музей Ф. Ф. Манайла.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »