МИКОЛА САМОКИШ
1860–1944

Микола Самокиш
Художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру і графік. Як художник демократичного напрямку, Самокиш намагався історично правильно змальовувати події. Двічі виїздив на театр воєнних дій: під час російсько-японської війни у 1904-1905 роках та на західний і кавказький фронти у 1915-у році. “У своїх картинах і малюнках я намагаюся передати і зобразити не тільки зовнішній, парадний бік війни, а й розкрити внутрішню глибоку трагедію мільйонів рядових учасників, втягнутих у вир війни проти свого бажання, – писав Микола Семенович. – На перший план у своїх батальних композиціях я здебільшого стараюся висувати рядового учасника війни”.
Велика заслуга Самокиша перед мистецтвом ще й у тому, що він виховав цілу плеяду художників-реалістів у батальному класі Академії мистецтв, де працював як професор з 1911-о року. “Треба підходити до студента обережно, не залякувати його, вивчати його характер, особливості і відповідно з цим діяти, щоб заслужити його повне довір`я і пошану”.
Багато Микола Самокиш ілюстрував українські книги: оповідання Марка Вовчка, повісті “Микола Джеря” Івана Нечуя-Левицького та “Тарас Бульба” Миколи Гоголя тощо. Мистецька спадщина художника – понад 10 тисяч робіт. Особливе місце в ній займають коні, за зображення яких Миколу Семеновича неодноразово нагороджували. “Я люблю коней як художник та в минулому кавалерист, – писав він. – У цьому напрямі я працюю постійно, вважаю коня гарним та благородним створінням і намагаюся зображувати його не тільки з зовнішнього боку, але й передати його психіку, його порив, найпрекрасніше, що є у цих тварин. Навіть шкапа на скаку виглядає живописно”.
Книги про Миколу Самокиша:
- Микола Самокиша. Альбом. Вступне слово М. Бурачека. Харків, Рух, 1930.
- Микола Самокиш. Як я став художником. Київ, Мистецтво, 1937.
- В. Яценко. М. С. Самокиш. Нарис про життя і творчість. Київ, Мистецтво, 1954.
- И. Пикулев. Николай Семенович Самокиш. Москва, Искусство, 1955.
- Николай Семенович Самокиш. Каталог выставки. Симферопольская областная галерея, Симферополь, 1957.
- Николай Самокиш. Рисунок пером. Москва, Издательство Академии художеств СССР, 1959.
- В. Ткаченко. Николай Самокиш. Жизнь и творчество. Москва, Искусство, 1964.
- Микола Самокиш. Комплект листівок. Київ, Мистецтво, 1975.
- Николай Самокиш. Альбом. Автор-составитель В. Ф. Яценко. На украинском, русском, английском языках. Київ, Мистецтво, 1979.
- Яворницький Д. З української старовини. Альбом. Малюнки Миколи Самокиша, Сергія Васильківського. Київ, Мистецтво, 1991.
- Лапидус Нина. Николай Самокиш. Мастера живописи. Москва, Белый город, 2006.
- М. Самокиш. Мотиви українського орнаменту. Альбом. Ніжин, Видавець ПП Лисенко М.М., 2019.