ЛЕО МОЛ

1915–2009

Лео Мол

Лео Мол

Леонід Молодожанин – скульптор українського походження, відомий під псевдонімом Лео Мол. Його діяльність у галузі станкової і монументальної скульптури високо оцінена не лише в Канаді (де Леонід Молодожанин живе з кінця 1948 року), а й у багатьох країнах світу. Останньою визнала талант Лео Мола Україна. Після проголошення незалежності України Молодожанина було нагороджено Почесною відзнакою Президента України за видатні заслуги у розвитку культури.

Лео Мол народився в Україні. Студіював в Академії Мистецтв у Берліні та в Академії Мистецтв у Гаазі.  Виконав багато скульптур за уповаженням різних установ: уряду Канади, Манітобського університету, університету св. Клементія в Римі, Італія; середньої школи доктора Лео Мола, Тахертінг, Баварія, Німеч­чина; Вищої Технічної школи, Ейндговен, Голляндія. Запроектував і виконав більше 80 вітражів.

Особливе місце у творчості митця посідає образ Тараса Шевченка. За його проектами споруджено пам`ятники Шевченкові у Вашингтоні, Буенос-Айресі, Прудентополісі. Надзвичайно плідно працював Лео Мол у галузі скульптурного портрета – виконав ряд погрудь: Ейзенхауера, Черчілля, Діфенбейкера, кардинала Йосифа Сліпого, митрополита Іларіона, Андрія Сахарова, папи Павла VI, папи Івана XXIII тощо. Лео Мол активно працював і в інших галузях образортворчого мистецтва. Йому належать чудові малярські та графічні твори, він майстер вітражу і мозаїки.

Роботи Лео Мола знаходяться в постійних колекціях Мистецької Галерії в Гамільтоні, в Канадській колекції МакМайкл в Клейнбурґ, Онтаріо; в Мистецькій Гале­рії в Торонто; Мистецькій Галерії Вінніпегу; Ривередж Фундації, Калгарі, Алберта; Пітер Вайт Галерії Банг, Алберта; Ватикан, Італія. В приватних збірках в Канаді, США, Англії, Німеччині, Італії, Нідерландах.

Відзначений нагородами за скульптурну працю: нагородою в змаганнях на ескіз пам’ятника покій­ного Роберта Бордена, Оттава, 1953; закупними наго­родами в Мистецькій Галерії Гамільтону в 1957 і 1959 роках; почесною згадкою в Музеї Образотворчих Мистецтв в Монреалі, 1956; другою нагородою в змаганнях на проект пам’ятника Т. Шевченкові, Вінніпег, 1959; медаллю Споріднених Мистецтв Королівського Архітектурного Інституту Канади, 1960; першою нагородою в змаганнях на проект пам’ятника Т. Шевченка, Вашингтон, Д.К., 1962; нагородою Якова К. Стоне за античну фігуру на 50-й Щорічній Виставці Об’єднаних Мистців Америки, Нью-Иорк, 1963: медаллю Століття від Канадського уряду, 1967; першою нагородою на конкурсі на най­кращий проект пам’ятника Т. Шевченка, в Буенос Айрес, Аргентина, 1969.

1989 року майстра нагороджено найвищою державною нагородою Канади — Орденом Канади. У 2000 році з його скульптура “Лісоруби” (англ. Lumberjacks) з’явилась на канадійській поштовій марці. Серед інших відзнак Лео Мола: почесні докторати від Вінніпезького, Манітобського та Альбертського університетів.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »