НIЛ ХАСЕВИЧ
1905–1952
Не тільки видатний український графік, але й активний діяч УПА, відповідальний за створення її символіки, бофонів, оформлення та видання підпільних видань. У віці 17-и років потрапив під потяг, через що на все життя лишився без лівої ноги. Автор портретів Романа Шухевича та Степана Бандери.
Творість Ніла Хасевича – унікальне явище не тільки в мистецтві підпільної боротьби, але також і в українському мистецтві в цілому. Професійний рівень і плідність його творчості не мають аналогів у підпільній боротьбі інших народів у час Другої світової війни та після неї.
В ряди УПА Ніл Антонович, відомий також під псевдо “Бей” та “Зот”, вступив у 1934-у році. Працюючи в умовах постійної небезпеки – у бункрах, землянках і криївках, без належних засобів на життя і в неймовірно несприятливих умовах, з примітивною підпільною друкарською технікою і браком відповідних матеріялів, він створив понад 150 графічних композицій і понад 50 графічних творів. Хасевич також вишколив ряд учнів-послідовників, відомих як “Артем”, “Мирон” і “Свирид”.
“У своєму житті я втратив уже все, але як довго залишиться бодай одна краплина моїй крові, я буду битися з ворогами свого народу, – писав Ніл Хасевич. – Я не можу битися зброєю, але б`юся різцем і долотом. Я, каліка, б`юся в точй час, коли багато сильних та здорових людей у світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б`ються”.
Книги про Нiла Хасевича:
- Графіка в бункрах УПА. Альбом дереворитів, виконаних в Україна в роках 1947-1950 мистця українського підпілля Ніла Хасевича – “Бей-Зота” та його учнів. Філадельфія, Пролог, 1952.
- Ніл Хасевич. Графіка. Луцьк, 1992.
- Федоришин Микола Васильович. Сухівецькі схрони Бей Зота: Присвячується 100-річчю від дня народження Ніла Хасевича (1905-1952). Рівне, Каіс, 2005.
- Вакулка Анатолій. Ніл Хасевич – художник-борець. Рівне, Волинські обереги, 2005.
- Іван Андрусяк про Дмитра Туптала (святого Димитрія Ростовського), Григорія Квітку — Основ’яненка, Тараса Шевченка, Ніла Хасевича, Олексу Довбуша. Київ, Грані-Т, 2008.
- Ніл Хасевич. Найживіша галузь мистецтва. Твори. Рівне, Азалія, 2009.
- Богуслав Любів. Ніл Хасевич. 1905—1952. Альбом. Львів, видавничий дім «Панорама», 2010.
- Ніл Хасевич. Воїн, митець, легенда. Луцьк, Терен, 2010.
- Олександр Іщук, Ігор Марчук, Дарія Даревич. Життя і творчість Ніла Хасевича. Торонто-Львів, видавництво “Літопис УПА”, 2011.