ФЕДІР ПАНКО
1924–2007
Твори майстра декоративного розпису зі славнозвісного села Петриківка експонувалися в понад сорока країнах світу і користувалися великим успіхом у глядачів.
З дитинства Федіра Панко оточували вироби народного декоративного мистецтва: барвисті селянські килими, мальований посуд, квітчасті рушники, що їх вишивали його мати та сестри. Закоханими очима художника він уважно спостерігав рідну природу Придніпров`я. Звідти ж, з мрійливого дитинства, прийшли в його творчість сюжети, що повторюються в різних варіаціях у його малюнках: зозуля на калині, перепілоньки в житі, журавлі та лелеченьки. Коні також були улюбленим мотивим у його композиціях.
Федір Панко навчався в Петриківській школі декоративного малювання, де під керівництвом Тетяни Пати старанно вивчав мотиви та композиційні принципи орнаментики, що продовжують давні традиції стилю українського барокко.
У власній творчості Федір Савович не обмежувався лише традиційними елементами. Він пильно вивчав в натурі різноманітні рослини та квіти й створював нові орнаментальні мотиви: колоски різних злаків, квітку соняшника й гороху, хміль, пухнасту голівку кульбаби тощо. Беручи з натури форми реальних птахів – павича, півня або фазана – він часом поєднував окремі елементи і створював образ казкової жар-птиці. Митець полюбляє скромну й непомітну сиву зозулю й часто малює її на гілочці з ягодами червоної калини – символом дівочої краси. “Наче пісню наслухаю, коли їх малюю”, – зізнається майстер.
Творчу уяву Панка хвилювала проблема портрета в петриківському мистецтві. Органічного поєднання рисунка й кольору з орнаментом він досяг, розписавши 1964-о року шкатулку-альбом і декоративну тарілку з портретом молодого Т.Г.Шевченка. Проте найкращим з творів Панка цього періоду в даному жанрі слід вважати портрет Тетяни Пати на великій ювілейній шкатулці, присвяченій 80-річчю з дня народження славнозвісної петриківської майстрині (1964).
Федір Панко був людиною невгамовною, творчо неспокійною, яка ніколи не зупинялася на досгянутому. 1958-о року він заснував і очолив першу і єдину в Україні та світі фабрику петриківського розпису “Дружба”. Одночасно з цим викладав композицію петриківського орнаменту в Дніпропетровській дитячій художній школі. Працював в галузі стінопису.