ГАВРИЛО ТА ЯВДОХА ПОШИВАЙЛО

(1909–1991) (1910-1994)

Явдоха Пошивайло

Явдоха Пошивайло

Уміло застосовуючи власні прийоми формотворення і декорування, Гаврило і Явдоха Пошивайли залишалися вірними давнім опішненським традиціям, стверджуючи цим невичерпну енергію пракоренів. Це особливо відчувається у старосвітських формах посуду, декоративній скульптурі, бароковій мальовці.

Гончарське подружжя знало про плинність усього сущого матеріального на землі, а тому прагнуло якомога довше зберегти в людській пам`яті спогади й уявлення про гончарні здобутки Опішного Полтавської області – всествітньо відомої столиці українського гончарства. Саме тому на початку 1970-х років вони створили перший в Україні приватний музей кераміки. Родинний музей Пошивайлів ще за часів радянського тоталітаризму став осередком уславлення народного мистетцва, своєрідним форпостом українського духу. На основі настанов і заповітів Гаврила та Явдохи Пошивайлів згодом в Опішному постали Національний музей-заповідник українського гончарства, Державна спеціалізована художня школа-інтернат “Колегіум мистецтв у Опішному”, Інститут керамології – відділення Інституту народознавства НАН України. В 1999-у році відкрито меморіальний музей-садибу гончарської родини Пошивайлів, де зберігається найбільша колекція гончарних виробів, архівних документів та аудіовізуальних матеріалів, які відображають життєвий і творчий шлях видатних народних майстрів. Тільки колекція Гаврила Ничипоровича та Явдохи Данилівни налічує близько 1400 творів.

Гаврило Пошивайло

Гаврило Пошивайло

Гончарні твори Пошивайлів від 1948-о року експонувалися на художніх виставках в Україні, Росії, Литві, Латвії, Бельгії, Канаді, Японії, Болгарії, Югославії, Польщі, Угорщині, Франції, Нідерландах, США, Норвегії, Великобританії та інших країнах, широко представляючи в світі мистецтво України.

Книги про Гаврила та Явдоху Пошивайлів:

poshdouble

Українські художники

Всі художники