ОЛЕКСАНДР РОЙТБУРД

1961-2021

Олександр Ройтбурд

Олександр Ройтбурд

Олександр Ройтбурд народився в Одесі у 1961-у році. У 1983-у закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту. Захоплення живописом виявилося дуже рано, хоча сам художник з цього приводу жартує: “Я зайнявся мистецтвом, щоб не ходити кожного дня на роботу”. З вчителями теж пощастило: перші уроки малювання йому давав легендарний одеський художник Олег Соколов (1919-1990), викладачем в інституті був останній з “бойчукістів” Микола Павлюк (1901-1980); пізніше відбулося знайомство з одеським художником Юрієм Єгоровим (1926-2008).

Олександр Анатолійович – не лише один із основних художників “української нової хвилі”, але й багато в чому її творець. Успіх до митця прийшов одразу. Вже на Республіканській молодіжній виставці 1987-о року у Києві, з якої і почалася “перебудова” в українському мистецтві, 26-річний Ройтбурд став однією з “зірок”.

Твори Ройтбурда найбільш повно серед художників його покоління вписуються в постмодерністську модель мистецтва, з її захопленням цитатами, вільним еклектизмом, поєднанням “високого” і “низького, класичного і популярного. Але важливе й інше – вони втягують в її коло і місцеві, регіональні проблеми.

Пізніше, у 1990-х роках, Ройтбурд сам став організатором виставок сучасного мистецтва, перетворивши Одесу на кілька років в найбільш живий та цікавий художній центр України. Так, у 1994-у році він був одним із засновників та активним діячем організації “Нове мистецтво” в Одесі, в 1997-1999-у – головою наглядової ради одеського Центра сучасного мистецтва Дж. Сороса. Працював директором галереї Марата Гельмана у Києві.

Сьогодні твори художника знаходяться Державній Третьяковській галереї у Москві, Державному Російському музеї у Петербурзі, музеї сучасного мистецтва МоМА у Нью-Йорку, DUMA (художньому музеї університету Дьюк в Дерхемі, США), Одеському художньому музеї, PinchukArtCentre в Києві та приватних колекціях. У 2009-у році картина Ройтбурда з серії “Прощавай, Караваджо!” була куплена на лондонському аукціоні Phillips de Pury & Co за рекордну на той час для українського жиовпису суму – $97 тисяч.

Книги про Олександра Ройтбурда:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »