СТЕФАНІЯ ШАБАТУРА

1938–2014

Стефанія Шабатура

Художниця, килимарка. Народилася в селі Іване-Золотому Тернопільської області. Мати Стефанії — відома народна художниця Ганна Шабатура, батько загинув на війні. Мисткиня закінчила Львівське художнє училище (1961) та Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (1967). Працювала художницею в текстильній промисловості: проектувала і ткала гобелени. Крім того, брала участь у роботі львівського Клубу творчої молоді «Пролісок» (КТМ) — розповсюджувала самвидав. У 1970 році разом із групою львівських письменників і художників виступила на захист історика, дисидента Валентина Мороза і добивалася дозволу бути присутньою на його суді. Була членом Української Гельсінської групи та співавторкою листів і звернень до міжнародних і радянських організацій.

12 січня 1972 року КДБ заарештував Стефанію Шабатуру за підозрою в «антирадянській діяльності та пропаганді» (разом з Іриною Калинець, Михайлом Осадчим, В’ячеславом Чорноволом). Того ж року її засудили на 5 років таборів суворого режиму і 3 роки заслання. Термін покарання мисткиня відбувала в жіночому концтаборі у Мордовській області, термін заслання — у селі Макушино Курганської області. Брала активну участь у протестних акціях в’язнів. КДБ знищив 70 екслібрисів і понад 150 рисунків Шабатури.

У грудні 1979 року закінчився термін заслання Стефанії Шабатури і вона повернулася в Україну, до Львова. Наприкінці 1980-х рр. була активісткою Львівських організацій «Меморіалу» та Народного Руху України, брала участь у боротьбі за відродження репресованої УГКЦ. Протягом 1990—1995 рр. була депутатом І демократичного скликання Львівської міської ради.  

Книги про Стефанію Шабатуру:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »