ВАСИЛЬ ШТЕРНБЕРГ

1818–1845

Василь Іванович Штернберг прожив усього 27 років, але лишив помітний слід в українському образотворчому мистецтві, зокрема в жанрі пейзажу та побутового живопису.

Народився 12 лютого 1818 року у Санкт-Петербурзі в сім’ї гірничого чиновника. Навчався в Імператорської академії мистецтв. Його педагогом в пейзажного живопису був М. М. Воробйов.

У 1837 році за кілька робіт, у тому числі за акварель “Ярмарок в містечку Ічні”, академія нагородила Штернберга малою золотою медаллю – картину придбав імператор Микола I для альбому подружжя. У 1837 році, за картину “Освячення пасок в Малоросії”, митець отримав велику золоту медаль і звання художника XIV класу.

У 1840 році подорожував до Оренбурга з експедицією графа Перовського в Хіву, а потім був відправлений до Італії, як пенсіонер академії. Поселившись в Римі, він продовжував старанно працювати. Штернберг помер в Римі 8 вересня 1845.

Творчість цього талановитого митця припадає на 1835—1845 роки, коли спад політичної активності прогресивних сил, що настав у Росії після жорстокого придушення Миколою І декабристського повстання, певною мірою компенсувався напруженим духовним життям, боротьбою в сфері філософських і естетичних поглядів.

Штернберг був одним із тих перших українських художників, які в своїй творчості звернулися до зображення побутових сцен, намагаючись правдиво передати життя простого народу. Ось чому роботи Штернберга, експоновані на виставках, завжди привертали до себе пильну увагу відвідувачів.

Ще за життя творчість Василя Івановича високо цінували сучасники — К. Брюллов, В. Григорович, М. Гоголь, М. Глінка, О. Іванов, В. Даль. Перед талантом художника схилявся Тарас Шевченко. У тогочасній періодичній пресі Штернбергові присвячували багато статей, заміток. За розвитком його таланту постійно стежила художня громадськість. Потім творчість Василя Штернберга була напівзабута.

І тільки шанувальники його таланту, головним чином художники наступних поколінь, вивчали її, черпаючи про нього відомості у “Щоденнику”, повістях Т. Г. Шевченка, який увічнив у них світлий образ свого друга. Краєвиди й жанрові твори Штернберга зробили великий вплив на прийдешні покоління художників. Бережно зібрані свого часу П. Третьяковим, вони зараз перебувають у різних музеях України та Росії. Образ Штернберга — друга геніального Кобзаря — постійно в центрі монографічних видань про Шевченка.

Книги про Василя Штернберга:

 

Українські художники

Всі художники