ЮРІЙ СОЛОВІЙ
1921–2007
Юрій Соловій народився 1921-о року в Старому Самборі на Галичині, у 1944-у закінчив Львівську художньо-промислову школу. Після закінчення Другої світової війни емігрував до Німеччини, а згодом перебрався до США.
У 1960-х роках приєднався до Нью-Йоркської поетичної групи. Оформив усі номери журналу “Нові поезії”, часто організував мистецькі виставки та круглі столи. Загалом взяв участь у кількох десятках виставок українських мистців за кордоном, зокрема у Національній Баварській Галереї (1947) і Галерії Гюнтер Франке (1971) у Мюнхені, в Музеї у Нюрнберзі (1950), в галереях Чикаго, Нью-Йорку, Торонто.
Серед багатьох талановитих українців, розкиданих по світах, Юрія Солов`я вирізняє особлива інтелектуальна і духовна самодостатність. Його творчість не позначена ностальгією, він прагне до “речей більших, ніж зорі”.
У спектрі українського модернізму Соловій посідає унікальне місце: він був послідовним представником неоекспресіонізму. Найбільше уяву митця тривожать дві крайності буття людини: народження і смерть. Між цими полюсами художник бачить переважно страждання. Часто застосовує релігійні символи.
Окреме місце у творчості Юрія Солов`я займає серія “Тисяча голів”, над якою він почав працювати на початку 1970-х. Митець вирішив намалювати тисячу голів, застосовуючи найрізноманiтніші техніки й матеріали: олію, акварель, олівець, туш, пластику, волосся, папір… Голови абстрактні; героями стали Ісус Христос, Ван Гог, Венера тощо. Завершити серію Соловій не встиг.
Автор багаточисельних есеїв, які увійшил до книги “Про речі більші ніж зорі”, виданої у 1978-у році.
Художник писав про свої роботи: “Мотивом моєї творчості став біль: людина народжується в болю, живе в болю, вмирає в болю, залишаючи по собі біль”.