ОСИП СОРОХТЕЙ
1890–1941
Осип Йосафатович Сорохтей народився 28 лютого 1890 року в селі Баранчиці Самбірського повіту на Львівщині, в сім’ї залізничника. З часом родина Сорохтеїв переїхала на постійне проживання до міста Станіслава (тепер Івано-Франківськ), де О. Сорохтей закінчив початкову школу і учительську семінарію. Палка любов до малярства, яка проявилася в нього з раннього дитинства, привела його до Краківської Академії мистецтв. Закінчив він її з відмінною оцінкою в 1920 році. В тому ж році після здачі екзамену на право викладання малювання О. Сорохтей повертається в Станіслав і працює вчителем малювання в українській гімназії. Тут він створює численні жанрові композиції, сцени з життя міської та сільської бідноти, серію малюнків з Історичного минулого. Малює в основному в техніці рисунку — олівцем, тушшю, аквареллю.
ЗАВІТАЙТЕ НА САЙТ МИТЦЯ SOROKHTEI.ORG.UA
В багатьох графічних портретах, виконаних О. Сорохтеєм, бачимо поєднання елементів дружнього шаржу і гротескної форми. Ці ж риси позначились і на серії портретів українських письменників та діячів культури. Активно працює художник і в жанрі карикатури; свої роботи надсилає у львівські сатиричні видання.
З 1926 року Сорохтей працює в м. Снятині. За період 1930—1939 років художник створює велику кількість жанрових творів, основною темою яких є знедолений галицький робітник: “Направляють дорогу”, “Брукують вулицю”, “Ріжуть дрова”, “Сцена на вулиці”, “У коваля”, “Фірман”, “Штукатури” та інші. В цих творах художник рельєфно вирисовує обличчя окремих фігур, немов вихоплює їх безпосередньо із самого життя. Цілий ряд графічних серій художник присвячує сценам полювання, циркових вистав, зображенню різноманітних тварин.
Помер Осип Сорохтей 27 листопада 1941 року.
Мистецька спадщина художника є вагомим вкладом у скарбницю українського образотворчого мистецтва.