МИКОЛА СЯДРИСТИЙ

1937

Микола Сядристий

Український майстер мікромініатюри. Абсолютний чемпіон України з підводного спорту.

Микола Сергійович Сядристий народився 1 вересня 1937 року в селі Колісниківка на Харківщині. Після закінчення Харківського художнього училища вступив до Харківського сільськогосподарського інституту імені В. В. Докучаєва. З 1960 по 1967 рр. працював агрономом на Закарпатті, а з 1967 по 1974 рік — інженером в інституті системи Академії Наук України. 

Людина різнобічних інтересів, створенням мікромініатюр Сядристий займається понад 50 років. Всі мініатюри виконує тільки вручну, за своєю неповторною для кожної роботи технологією. Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового слова — “мікромініатюра”, якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні у словниках. Мистецтво Миколи Сядристого обійшло всі континенти, залишаючи незабутнє враження серед глядачів різних країн світу. Художні і технічні мікромініатюри митця розширюють уявлення про людські можливості, співзвучні нашому часові, коли людина в багатьох галузях науки і техніки заглиблюється в мікрокосмос. Сядристий створив найменшу у світі книгу — “Кобзар” Тараса Шевченка розміром 0,6 мм (має 12 сторінок зі склокераміки, зшиті павутинкою, обкладинка — з пелюстки безсмертника), найменші в світі шахи (шахівниця з фігурками розміщена на голівці шпильки; показана позиція гри однієї з партій Альохіна і Капабланки), а також найменшу у світі шахову фігуру: золотий пішак у 3 мільйони разів менший за макову зернину. Ще він створив найменший у світі діючий електромотор: прилад майже в 20 разів менший макового зернятка. 

Микола Сядристий є автором текстів на Меморіалі пам’яті жертв голодоморів в Україні (Київ, вул. Івана Мазепи, 15а). Написав книги “Чи важко підкувати блоху?” і “Таємниці мікротехніки”. Остання витримала декілька видань і на Всесоюзному конкурсі (1970) на кращу науково-популярну книгу отримала Першу премію. Про творчість Сядристого знято документальний фільм “Між ударами серця” (1970). У 2007 вийшов друком каталог з фотографіями і описом творів Миколи Сядристого. Каталог виданий трьома мовами (українською, англійською і німецькою).

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »