ІВАН ТЕРЕН

1951

Іван Терен

Іван Терен

Заслужений майстер народної творчості України Іван Іларіонович Терен народився 8 листопада 1951 року на Буковині у м. Вашківцях. Навчався у художньо-ремісничому училищі у Чернівцях. Закінчив Чернівецький державний університет. Працює у традиційній галузі буковинського народного мистецтва різьби по дереву. Іван Терен є головою Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, який він організував 2003 року.

Обдарованість та здібності майстра повною мірою розкрилися у різьбленні. Джерелом творчості Івана Терена є невгасимі традиції уславленого гуцульського та буковинського різьбярства. Його надихають їх святкова піднесеність, віртуозна технічність та багатство орнаментації. Творчо і з великим художнім тактом Іван Терен творчо переосмислює давнє мистецтво. Відтак збагачує його своїм талантом.

З творчістю Івана Терена шанувальники мистецтва знайомі з 1984 року. Сьогодні він відомий різьбяр. Його твори є окрасою музейних та приватних колекцій. Майстер є постійним учасником численних художніх виставок і фольклорних свят в Україні та за її межами. Шанувальників традиційного українського мистецтва приваблюють декоративні тарелі, ложки та скриньки, рахви, топірці та різьблені хрести. Всі його вироби декоровані різьбленим орнаментом, деінде інкрустовані металом. Вправну і тверду руку майстра вирізняє висока технічність роботи. Традиційна плоска різьба прислужилася майстрові у творенні напрочуд виразних і ошатних композицій.

Індивідуальність творчої манери Івана Терена виявляється у притаманній його різцю мелодійній, співучій ритміці геометрично-рослинних орнаментів. Справжнє захоплення викликає мереживне розмаїття візерунків. Чарує артистична імпровізація в утворенні промовистих композиційних схем, основними мотивами яких є такі давні елементи як ромби, “зубці”, “головкате”, півромби з гачками, розети, їх геометричність вдивовиж узгоджено звучить із стеблинами з квітами та парою листочків, “колачиками”, “пшеничкою”, “смереками” та “кучерями”. Неповторності орнаментальній пластиці Терена надають і його авторські мотиви – “буковий горішок” та “буковий листочок”.

Іван Терен найбільше полюбляє круглі форми. Про це красномовно свідчать декоративні тарелі, чарки та рахви. Увагу привертає одна з рахв, що декорована тригранно-виїмчастою різьбою. Площина накривки щільно заповнена радіально розташованими смужками з “колачиків” та “смереками”, які чергуються у енергійному ритмі. Напрямок руху по колу підкреслює ланцюжок з “журавликів”, різьблених по її краю. Притаманну йому творчу манеру майстер артистично й вільно реалізує в орнаментації тарелів. їх піднесено-плинним ладом позначені як геометричні та рослинно-геометричні орнаменти (за приклад можуть правити твори “Буковина”, “Рута”, “Благовіст”, “Сніжинка”), так і рослинні (“Лілея”, “Букова квітка”, “Барвінок”).

Форма топірців та келефів диктує іншу, відмінну від круглих форм композиційну схему орнаментації. Її вирізняє лаконічність і більш стримане звучання декору. Чудові серії цих традиційних буковинських виробів у виконанні Івана Терена розширюють творчий діапазон автора.

Виготовлення напрестольних та ручних хрестів посідає одне з чільних місць у творчому доробку різьбяра. Минуло близько двадцяти років відтоді, як чернівецький різьбяр одним з перших почав повертати людям це здавна відоме на Гуцульщині та на Буковині мистецтво.

Узгодженість форми виробів з композиційним вирішенням декору, лінійний та ритмічний лад орнаментальних мотивів набувають особливої виразності під різцем Івана Терена завдяки майстерному використанню автором кольору дерева та його текстури. Саме колір дерева відіграє у різьблених творах Терена особливу декоративну роль. Він цінить м’який, але водночас глибокий брунатний тон груші. Використовує також тоновані явір та липу. Виключної окраси різьбленим виробам надає світло. Витончено грають світлотінню на “цьоканому” тлі тарелів круглі розети і складені у вибагливу сітку “кучері”. У заглибинах “копаничок” тіні згущаються, а незайняті різьбою плоскі елементи узорів випромінюють сріблясте сяйво. Ефектами світла як одного з важливих засобів виразності майстер користується повною мірою задля виявлення об’ємів і глибини рельєфів аби надати кожній композиції неповторного поетичного забарвлення.

Майстерність Івана Терена надає його творам зворушливої емоційності. А властива його рослинно-геометричним композиціям плинна і гнучка лінія співзвучна характеру буковинського орнаменту.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »