ОЛЕГ ТІСТОЛ

1960

Олег Тістол

Український художник. Олег Тістол народився 25 серпня 1960 у селищі Врадіївка Миколаївської області у сім’ї Михайла Федоровича Тістола, вченого-агронома. У 1970 році його мати, Болгаріна (Тістол) Валентина Сергіївна одержує посаду начальника обласного управління культури, і Олег з батьками переїздить до Миколаєва. Свою художню освіту починає 1972 року в дитячій художній школі. 1974 року вступає до Республіканської художньої середньої школи ім. Т. Г. Шевченка на відділення живопису і їде до Києва. У 1978-79 роках працює художником-шрифтовиком у Миколаївському худфонді. З 1979 до 1984 року навчається у Львівському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва. З 1984 до 1986 року проходить військову службу, де знайомиться з Костянтином (Вінні) Рєуновим. У 1988 році одружується з художницею Мариною Скугарєвою.

На 1-й радянсько-американській виставці “Совіарт” Олег Тістол знайомиться з художником Дмитром Канторовим, який запрошує його до московського сквоту “Фурманний провулок”. Наприкінці 1988 року Тістол та Рєунов у співпраці з куратором Ольгою Свібловою починають презентувати свої роботи у Глазго, Рейк’явіку, Гельсінкі тощо. Від 2002 до 2009 року працює з куратором Ольгою Лопуховою.

З 1984 року Тістол розпочав роботу над “Проектом українських грошей”. Проект розтягнувся до 2001 року (на початку 90-х років до нього приєднався Микола Маценко): з малюнків і офортів він перетворився на монументальні панно та інсталяції. У проекті Тістола банкноти унаочнено як категорію культурно-символічну, котра не тільки фіксує історію державності, але й віддзеркалює головні риси сучасності. У цьому проекті банкнот історичні “українські бренди” — легендарну Роксолану, гетьманів, вершників-козаків, геральдичні фігури й псевдобарокові візерунки — подано крізь радянську естетику трафаретів та кліше.

Творчість Олега Тістола (живопис, масштабні інсталяційні проекти, фотографії, скульптура та художні об’єкти) з кінця 1980-х відзначена у центрі активного поля сучасної культури, про що свідчить постійна участь у міжнародних художніх подіях.

Книги про Олега Тістола:

  • Масштаб 1:2. Персональна виставка Олега Тістола. Каталог. Київ, Dymchuk Gallery, 2004.
  • Oleg Tistol. The Mythology of Happiness. London, 2011.
  • Олеся Авраменко. ТІСТОЛ. Київ; Інститут проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України; Видавець Бихун В. Ю.; 2023.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »