ЮРІЙ ЄГОРОВ

1926–2008

Юрій Єгоров

Юрій Єгоров

Юрій Миколайович Єгоров — один з найвизначніших українських художників другої половини двадцятого століття, класик одеської школи живопису. Займався станковим і монументальним живопи­сом, графікою, створював гобелени, кераміку, вітражі, мозаїки.

Ю. Єгоров народився у Сталінграді. Батьки були балетними тан­цівниками. У1941 році разом з трупою Одеського оперного театру сім’я Єгорових була евакуйована до Ташкенту, а потім переїхала до Красноярську. Там майбутній живописець познайомився з київськими художниками Степаном Андрійовичем Кириченко і Зінаїдою Волковинською, які стали його першими вчителями. За альбомами вони знайомили юнака зі світовим мистецтвом, відкривали для нього творчість Сезанна, Веласкеса та ін. У 16 років художник-початківець вступив до Спілки художників м. Красноярськ. Повернувшись в 1946-у до Одеси, Єгоров був прийнятий одразу на IV курс живописного відділення художнього училища, де навчався у май­стерні професора Теофіла Фраєрмана.

У 1948 році він вступив до Ленінградського державного інституту живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна при Академії мис­тецтв СРСР. Будучи студентом IV курсу, він перейшов на IV курс фа­культету монументального живопису Вищого художньо-промисло­вого училища ім. В. Мухіної. У 1955 році Єгоров переїхав до Оде­си, де до 1957 року викладав в Одеському художньому училищі ім. М. Б. Грекова, був ректором Одеської Академії мистецтв (1995-1997). З початку 1960-х навколо Єгорова гуртувалася творча молодь, яка згодом сформувала “одеський нонконформізм”. Єгоров був дотичний до руху одеських нонконформістів, приймав участь у квартирних виставках, всіляко допомагав і підтримував молодих художників, які обрали складний шлях протистояння системі. Саме Єгоров чітко поставив питання про одеську школу живопису і сфорїї основні постулати, ставши таким чином, одночасно ставши і найяскравішим представником, і теоретиком цього напрямку.

Учасник численних вітчизняних і зарубіжних художніх виставок живопису, графіки та монументального мистецтва. З 1958 року член Спілки художників УРСР, а в 1989 — присвоєно звання “Заслужений діяч мистецтв УРСР”. Народний художник України (2008). Після смерті художника, у червні 2009 року, у Музеї сучасного мистецтва Одеси було відкрито зал постійно діючої експозиції його творів.

Книги про Юрія Єгорова:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »