Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

ПЕТРО АНДРУСІВ

1906–1981

Петро Андрусів

Петро Андрусів

Маляр, графік, іконописець, автор історичних полотен, педагог, мистецький критик, громадський діяч.

У 1915-1918 мешкав у Рязані (Росія), з 1918-о року – у Варшаві, де закінчив гімназію. У 1927-1936 навчався у Варшавській АМ одночасно на двох курсах – станкового малярства (у Ф. Коварського і Т. Прушковського, одночасно студіював графіку у В. Скочиляса) та педагогічному; в останні роки був стипендіятом митрополита Андрея Шептицького. Викладав історію мистецтва та креслення у Вищій будівельній школі (Варшава, 1930). Учителював у середніх школах (1936-1944).

В 1930-х роках оформлював львівський літературно-науковий місячник “Дзвони”, ілюстрував окремі випуски “Діточої бібліотеки”, часописи “Наш приятель”, “Дзвіночок”, “Вовченята”, “Світ дитини”, “Веселка”. Співзасновник мистецького гуртка “Спокій” (1927), експонувався на дев’ятьох його виставках (1928-1936). Член АНУМ. Брав участь у виставках української графіки в Берліні (1934), Празі (1935).

З 1947-о року жив в Америці, у Філадельфії, де працював креслярем-графіком в архітектурному бюро; очолював організації, метою яких була фінансова допомога українцям у США. Був співорганізатором і членом редколегії журналу “Нотатки з мистецтва” та одним із засновників (разом з П.Мегиком) та викладачів Української мистецької студії у Філадельфії (1951–1972). Співзасновник ОМУА (1956), член редколегії журналу “Нотатки з мистецтва”.

Як художник відомий передовсім творами на тему ранньої історії України, а також на козацьку тематику. Здобув визнання як баталіст і майстер історичних портретів. Серед творів: “Бій Ігоря з половцями”, “Сватання Анни Ярославни”, “Французькі посли у Ярослава Мудрого”, “Князь Данило”, “Бій під Конотопом”, “Богдан Хмельницький”, “На дворі гетьмана Розумовського”, “Зустріч гетьмана Мазепи з Костем Гордієнком”, “Княжа пристань у Києві”, “Хрещення Руси-України”.

Автор обкладинок до творів Антіна Лотоцького “Княжа слава”, В. Барагури “Меч і книга” та ін. Намалював окремі ікони для іконостаса в с. Гдешині на Холмщині (1940), розмалював церкву св. Йосафата у Філадельфії.

Коли заглиблюєшся в творчість Петра Андрусіва, бачиш широкий діапазон історичних подій княжої доби. Вияскравлюється внутрішній рух творчого процесу, набирають нового забарвлення історичні постаті давноминулих часів. До теми княжої доби мало хто з мистців звертається, бо це вимагає великого знання та глибших студій історичних подій княжого часу. Петро Андрусів був визначним майстром в еміграції. Він малював свої образи з докладною передачею змісту і характеру.

Українські художники

Всі художники
'
Share This