Ілюстрації Якова Гніздовського до міфів Давньої Греції

Ексклюзив Бібліотеки українського мистецтва

Текст: Катерина Лебедєва

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ранні твори видатного українського графіка

Графік Яків Гніздовський – один з тих митців, які більше відомі на Заході, зокрема в США, а не в Україні. Він здобув цілковите визнання у світі ще у 1960-х роках; його витончена графіка виглядає на диво сучасно. Символічно, що одна з найбільш відомих гравюр митця – ксилографія на дереві “Вівця” (1961) – зображає символ Нового, 2015-о року.

Твори Гніздовського свого часу (а саме з 1961-о по 1963-й роки) прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді у Білому домі.

Сьогодні “Бібліотека українського мистецтва” вперше презентує ілюстрації Якова Гніздовського до книжки “Стародавні перекази”, виданої у 1938-у році у Львові. Автором книжки видавництва “Наш приятель” зазначено Натанієля Хавсорна, переклад з англійської мови здійснив М.Стаховський. На жаль, не збереглася обкладинка книги. Натомість у наявності – 10 малюнків, на деяких з яких можна навіть побачити підпис Гніздовського.

В “Стародавніх переказах” – два давньогрецькі міфи: “Три золоті яблука” та “Золотий дотик”. Перший розповідає про пригоди Геракла – до нього Гніздовський створив сім ілюстрацій. “Золотий дотик” – історія про короля Мідаса з трьома ілюстраціями.

Малюнки Гніздовського мають велику мистецтвознавчу цінність, адже дають змогу прослідкувати розвиток стилю митця. На час виходу книги “Стародавні перекази” Якову Гніздовському було лише 23 роки, але вже в цих ранніх роботах вражає майстерність виконання та художня довершеність створених образів.