ЯКІВ ГНІЗДОВСЬКИЙ

1915–1985

Яків Гніздовський

Яків Гніздовський

Яків Гніздовський походить зі шляхетського роду; навчався у Львівській духовній семінарії (з 1933-о року) та у Варшавській академії мистецтв (з 1938-о, на стипендію Андрія Шептицького). Після початку Другої світової війни навчався в Загребській академії мистецтв. З 1944-о по 1949-й роки перебував у таборі для переміщених осіб неподалік від Мюнхена. З 1949-о року та до самої смерті мешкав в США, переважно в Нью-Йорку; лише у 1956—1958-у роках жив у Парижі, де навчався, а також одружився зі Стефанією Кузан.

На початку своєї творчої діяльності Гніздовський надихався гравюрами Альбрехта Дюрера. Одна із ранніх робіт українського художника “Кущ” (1944) містить елементи стилю, характерного і для пізніших його творів.  За цей дереворит у 1950-у році в Міннеапольському інституті мистецтв Гніздовський отримав другу премію.

Митець часто зображав тварин та рослини, працював у ботанічних садах Нью-Йорка та у Бронкському зоопарку. Зокрема, тут він знайшов вівцю, яка й стала героїнею однієї з найвідоміших гравюр Гніздовського – “Вівця”. Яків Гніздовський малював олійними фарбами й темперою, займався гравюрою, ксилографією, скульптурою малих форм. Дві його картини — “Зимовий пейзаж” і “Соняшник” –  прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі.

В 1954-у році відбулася перша персональна виставка художника у США. Після 1960-о року авторитет митця зріс; його роботи широко експонувалися у Великобританії, Західній Німеччині, Чехословаччині, Японії, країнах Африки та Близького Сходу. У 1967-у році в Нью-Йорку вийшла мистецтвознавча книга Гніздовського “Пробуджена царівна”.

Твори митця зберігаються у приватних збірках та музеях, зокрема в Конгресовій бібліотеці, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер, Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, збірці Нельсона Рокфеллера (у США), а також у музеях Японії. В 1990-у році удова художника Стефанія Гніздовська передала в дарунок музеям Києва, Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Чернівців кілька десятків робіт Яківа Яковича.

Книги про Якова Гніздовського:

Книги з ілюстраціями Якова Гніздовського:

Статті про Якова Гніздовського:

Ілюстрації Якова Гніздовського

Статті Якова Гніздовського:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »