Твори Євмена Пшеченка з фондів Музею українського народного декоративного мистецтва

Ексклюзив Бібліотеки українського мистецтва

Текст: Катерина Лебедєва

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Декоративне мистецтво 1920-х років

Чим далі в майбутнє, тим більше ми віддаляємося від визначення “декоративне мистецтво”. Адже мистецтво минулого – єдине та неподільне. Деякі з майстрів його – класики, є авангардисти, а Марія Приймаченко, Катерина Білокур, Тетяна Пата, Надія Білокінь, Параска Хома, Ярина та Софія Гоменюк, Ганна Собачко, Федір Панко та безліч інших – таланти з народу.

Серед них (навіть їх попередник) – і Євмен Пшеченко, твори якого знайомі сучасному глядачеві по виставках в Мистецькому Арсеналі. Лише кілька робіт художника можна побачити в постійній експозиції Музею українського народного декоративного мистецтва у Києві, в Лаврі. У фондах Музею цих робіт – кілька десятків, найцікавіші з яких і пропонуємо на ексклюзивний розгляд відвідувачам Бібліотеки українського мистецтва.

Євмен Пшеченко, який малювати почав майже випадково – допомогаючи дружині малювати ескізи для вишивки, створив унікальні для українського мистецтва образи. Виконані в техніці  гуаші, натхненні вишивкою та вибійкою, переважно без назв, означені лише як “Декоративне панно”, твори митця вражають самобутністю, казковістю, яскравістю.

Різноманіття фантастичних істот, що їх зображує художник, близьке до сучасної анімації; нетипова у нього і побудова композиції. Для робіт Пшеченка характерні орнаментальність, колористична феєрія, повторюваність елементів. А, найголовніше, в них відчувається невимовний оптимізм – тим паче цінний, враховуючи, яким суперечливим було життя в 1920-і роки, коли митець й створив більшість своїх робіт. Твори Євмена Пшеченка дивують, дарують естетичну насолоду та не втрачають актуальності.

Translate »