ЕДВАРД КОЗАК

1902–1992

Едвард Козак

Едвард Козак

Український карикатурист, гуморист, художник, письменник, іконописець, редактор і видавець німецького походження. Псевдоніми: Еко, Мамай, Майк Чічка. У 1933–1939 роках проілюстрував усі видання Івана Тиктора у Львові. У 1944-у році створив ілюстрації до книжки Івана Франка “Лис Микита”. Визнання дістає і як редактор журналу “Комар”. Цей сатирично-гумористичний тижневик – наступник аналогічного журналу “Зиз” (1923-1933), в якому Едвард Козак теж працював як художник і редактор. “Комар” став не лише послідовником у розкритті паразитичних сторін тогочасної дійсності, а й вищим шаблем осмислення української теми в її політичному, господарсько-економічному, духовному зрізах.

Козак – карикатурист за покликанням. Він і майстер моделювання смішних (або гірких) життєвих ситуацій, і майстер підмічання конфліктних сцен, і майстер типажу. “Говорять, що деякі обличчя не надаються до карикатури, – писав він у 1934-у році. – Таких людей нема, бо людину з обличчям без виразу ніхто на вулиці не пізнав би”. Майже кожна праця художника в цій ділянці практично підтверджує цю думку. Багато рис його мистецтва вказує на вершинний успіх української карикатури.

Навіть у побуті не обходився митець без мистецьких імпровізацій: оформлював вертепи, майстрував дотепні механічні іграшки та ялинкові прикраси, вигадував куплети і музику до них, виконував їх на рівні актора оригінального жанру.

На початку 1950-х років переїжджає у США. Творість еміграційного періоду Еко така значна й розлога, що вимагає окремого висвітлення. Достатньо назвати одні лиш її напрямки: оформлення книг і журналів, видання власного журналу сатири і гумору “Лис Микита” та утримання видавництва з такою ж назвою, праця в монументально-декоративному мистецтві. У 1955-1957 роках художник виграв першу нагороду на великому конкурсі мультиплікаційних фільмів у Детройті.

Створив образ Гриця Зозулі — тип українського мудрагеля-селянина, “хитрого сільського філософа, в уста якого вкладав неповторні монологи”. Збірки сатиричних та гумористичних оповідань “Гриць Зозуля” та “На хлопський розум Гриця Зозулі” вийшли у 1973-у та 1982-у роках відповідно.

Еко зарекомедував себе і як педагог; його сини Юрій Козак та Ярема Козак – відомі у США художники.

Книги про Едварда Козака:

Книги з ілюстраціями Едварда Козака:

Статті про Едварда Козака:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »