СТЕПАН ГАНЖА
1942
Український живописець, килимар, танцюрист. Син гончара Олександра Ганжі. Степан народився 18 квітня 1942 року в селі Жорнищах Іллінецького району Вінницької області. 1963 року — навчався в студії при ансамблі танцю України ім. П. П. Вірського в м. Києві. 1963-1966 — проходив військову службу в ансамблі пісні і танцю при КВО, м. Київ. 1966-1983 — працював у хорі ім. Г. Г. Верьовки артистом балету.
З 1984 року почав працювати в образотворчому мистецтві. У 1988-у Степан Ганжа захопився килимарством. Відтоді бере участь у всеукраїнських та регіональних виставках. Член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України з 1991-о. У 2002 році став лауреатом премії ім. Данила Щербаківського в галузі традиційного народного мистецтва. У 2010-у став лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка 2010 року за мистецьку серію килимів.
Килими Степана Ганжі наповнені дивовижними Берегинями та Півнями, весільними музиками, доблесними козаками. Це яскравий світ українського килима, трансформований через душу і серце художника — майстра-килимаря. Улюбленими образами його творчості стали: Дерево життя, птахи, вершники на конях, бандуристи, козак Мамай та інші. У своїх композиціях він використовує звичні форми народного мистецтва — квадрати та ромби, трикутники, кола та півкола, розетки, безконечники, хвильки різної напруги, зубчики, лінії тощо, переважають рослини, квіти, вазони. Елементи декору часто геометризовані, які більш природно лягають у канву килимів, що інколи нагадують фрагменти плахти.
Особливістю творчості митця є власноручне виконання килимів, відтворюючи які він інколи по три-шість місяців не відходить від ткацького верстата. Воістину — це творчий подвиг! Художник не копіює давні зразки народних килимів, а творить свій світ, дотримуючись основ і традицій, як по формі, так і по змісту. Гама його килимів стримана, тяжіє до півтонів.
Основні виставки Степана Ганжі:
1989 — Виставка творів учасників всеукраїнського симпозіуму народного мистецтва в Седневі Чернігівської області. Київ.
1997 — Виставка майстрів народного мистецтва Київського осередку Спілки майстрів народного мистецтва України. Державний музей літератури України, Київ.
2001 — Всеукраїнська виставка народного мистецтва до 10-річчя Незалежності України. Київ.
2003 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ.
2004 — Персональна виставка в Музеї гетьманства. Київ.
2006 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ; Персональна виставка в Київському меморіальному музеї Михайла Грушевського. Київ.
2008 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ.
2009 — Виставка на здобуття Національної премії ім. Т. Г. Шевченка в НСМНМУ. Київ.
2012 — Ювілейна виставка в НСМНМУ. Київ.
Книги про Степана Ганжу:
- Степан Ганжа. Килимарство. Київ, 2003. 14 сторінок.
- Степан Ганжа. Килимарство. Альбом. Київ, Народні джерела, 2009. 72 сторінки.
- Дивосвіт Степана Ганжі. Альбом. Київ, Народні джерела, 2013. 108 сторінок.
- Степан Ганжа. Відлуння грому: поезії. Київ, Логос, 2014.