СТЕПАН ГАНЖА

1942

Степан Ганжа

Степан Ганжа

Український живописець, килимар, танцюрист. Син гончара Олександра Ганжі. Степан народився 18 квітня 1942 року в селі Жорнищах Іллінецького району Вінницької області. 1963 року — навчався в студії при ансамблі танцю Укра­їни ім. П. П. Вірського в м. Києві. 1963-1966 — проходив військову службу в ансамблі піс­ні і танцю при КВО, м. Київ. 1966-1983 — працював у хорі ім. Г. Г. Верьовки артистом балету.

З 1984 року почав працювати в образотворчому мистец­тві. У 1988-у Степан Ганжа захопився килимарством. Відтоді бере участь у всеукраїнських та регіональних виставках. Член Національної Спілки майстрів народного мистец­тва України з 1991-о. У 2002 році став лауреатом премії ім. Данила Щербаківського в галузі традиційного народного мистецтва. У 2010-у став лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка 2010 року за мистецьку серію килимів.

Килими Степана Ганжі наповнені дивовижними Берегинями та Півнями, весільними музиками, доб­лесними козаками. Це яскравий світ українського килима, трансформований через душу і серце худож­ника — майстра-килимаря. Улюбленими образами його творчості стали: Дерево життя, птахи, вершники на конях, бандуристи, козак Мамай та інші. У своїх композиціях він використовує звичні форми народ­ного мистецтва — квадрати та ромби, трикутники, кола та півкола, розетки, безконечники, хвильки різної на­пруги, зубчики, лінії тощо, переважають рослини, кві­ти, вазони. Елементи декору часто геометризовані, які більш природно лягають у канву килимів, що інко­ли нагадують фрагменти плахти.

Особливістю творчості митця є власноручне вико­нання килимів, відтворюючи які він інколи по три-шість місяців не відходить від ткацького верстата. Во­істину — це творчий подвиг! Художник не копіює давні зразки народних килимів, а творить свій світ, дотримуючись основ і традицій, як по формі, так і по змісту. Гама його килимів стримана, тяжіє до півтонів.

Основні виставки Степана Ганжі:
1989 — Виставка творів учасників всеукраїнського симпозіуму народного мистецтва в Седневі Чернігівської області. Київ.
1997 — Виставка майстрів народного мистецтва Київського осередку Спілки майстрів народного мистецтва України. Державний музей літератури України, Київ.
2001 — Всеукраїнська виставка народного мистецтва до 10-річчя Незалежності України. Київ.
2003 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ.
2004 — Персональна виставка в Музеї гетьманства. Київ.
2006 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ; Персональна виставка в Київському меморіально­му музеї Михайла Грушевського. Київ.
2008 — Персональна виставка в Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Київ.
2009 — Виставка на здобуття Національної премії ім. Т. Г. Шевченка в НСМНМУ. Київ.
2012 — Ювілейна виставка в НСМНМУ. Київ.

Книги про Степана Ганжу:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »