НАТАЛІЯ ГЕРКЕН-РУСОВА

1897–1989

Наталія Геркен-Русова

Наталія Геркен-Русова

Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру.

Закінчила жіночу гімназію О.Дучинської у Києві. Навчалася в Українській Академії Мистецтв (у Георгія Нарбута, Михайла Бойчука, Василя Кричевського; 1918-1920). У 1923-у році емігрувала до ЧСР. Продовжила навчання в УСПМ (клас С. Мако), водночас студіювала в Академії декоративного мистецтва в Парижі, яку 1927-о закінчила з відзнакою. Як вільна слухачка вивчала історію мистецтва в Карловому університеті, УВУ, паризькій Сорбоні, Флорентійському університеті (1920-і), відвідувала майстерню театральної декорації в Ніцці.

Творчий дебют – декорації та костюми до постановки “Бориса Годунова” в “Театрі на Вінограда” у Празі (1923). Працювала театральним художником у Флоренції, Парижі, Брно, Подєбрадах, Братиславі, Королівському театрі Дрездена. У 1929-1940-у художник-декоратор Королівського театру в Бухаресті. Співпрацювала з Берлінською кіностудією УФА (1933). Проектувала костюми для кіна, розробляла оформлення театралізованих свят у Флоренції, Парижі, Бухаресті, Чернівцях, Монреалі; створювала декорації, костюми, плакати для вистав і культурних акцій, організованих українською громадою в Празі й Подєбрадах (зокрема, школою танців В. Авраменка). Експонувалася на виставках у Парижі, Римі, Празі, Чернівцях, Монреалі.

Авторка книжки “Свято державности” (1936), дослідження “Героїчний театр” (1939), мистецтвознавчих статтей в англійській і французькій пресі. Серед графічних робіт – обкладинки до книжок Ю.Русова “Карга”, “Наші визначні жінки” С.Русової, поезії О.Олеся, публіцистики Д.Донцова, власних видань.

Книги Наталії Геркен-Русової:

  • Наталія Геркен-Русова. Шевченко у Репніних. Філадельфія, 1947.
  • Наталія Геркен-Русова. Героїчний театр. Лондон, Українська видавнича спілка, 1957.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »