МИХАЙЛО ГЛУЩЕНКО

1909–1981

Михайло Глущенко

Графік, живописець, учасник журналу «Нова генерація». Михайло Гнатович народився 26 січня 1909 року в слободі Люботині (нині місто Харківської області, Україна). До Миколи Глущенка немає стосунку. Упродовж 1927—1932 років навчався у Харківському художньому інституті у Михайла Шаронова, Олексія Кокеля. Дипломна робота — картина «Зміна. Донбас» (олія, керівник Семен Прохоров).

У «Нову генерацію» двадцятирічний художник потрапив студентом Харківського художнього інституту. Він тягнувся до нового й радикального, і не одного його саме цим приваблювала «Нова генерація». Михайло Глущенко починав як графік і живописець. Збереглися оформлені ним книжки, а от зразки довоєнного станкового живопису не вціліли. У середині 1930 року видавництво «Книгоспілка» випустило альманах «Індустрія». В анонсі альманаху серед авторів називали й Михайла Глущенка, який мав дати портрети і малюнки, а також поетів-футуристів Мечислава Гаска, Івана Маловічка, Саву Голованівського. «Індустрія» вийшла без ілюстрацій, але Глущенко таки намалював портрети письменників для альманаху — вони є на ілюстрованій вклейці в «Новій генерації», щоправда, чорно-білі.Тоді ж таки Глущенко оформив в авангардному стилі обкладинку поетичної збірки Мечислава Гаска «Обабіч кордону» (1930). Наступного року він почав брати участь у всеукраїнських художніх виставках, а ще через рік пройшла його перша персональна виставка — в Харкові.

Брав участь у Другій світовій війні; зробив понад 100 рисунків (акварель, туш, вугілля). Нагороджений орденами і медалями. 

Книжковою графікою займався протягом 1929—1966 років, ілюстрував книги для видавництв «Молодь», «Радянський письменник» та інших. Є автором ілюстрацій до творів Анрі Барбюса, Петра Павленка, Юрія Яновського, Панаса Мирного, Олександра Пушкіна. Автор естампів, які зберігаються у Харківському художньому музеї.Брав участь у республіканських виставках з 1932 року. Персональні виставки відбулися у Харкові у 1932, 1963, 1969 роках, Челябінську в 1945 році, Києві у 1946 році, Тарту, Ужгороді у 1946—1948 роках, Балаклії у 1974 році.

Книги з ілюстраціями Михайла Глущенка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »