МИХАЙЛО ГРИЦЮК

1929–1979

Михайло Грицюк

Український скульптор. Біо­графія Михайла Грицюка часом нагадує пригодницьку повість. Народився він на Холмщині, що належала панській Польщі. Разом з батьками-селянами, які шукали кращої долі, ще дитиною потра­пляє до Латинської Америки. Зростав і почав займа­тися живописом і скульптурою в Аргентині. Але голос крові покликав його в Україну. Він повертається на рідну землю вже зрілою, сформованою особистістю з певними навичками й уявленнями про скульптуру.

Не одразу вступає до Київського художнього інститу­ту, де змушений був фактично переучуватися. Далі настали роки натхненної й виснажливої творчості. У Києві Михайло Грицюк створив усі свої шедеври, в Києві завершився його життєвий шлях. Втім, твори Михайла Грицюка при­крашають вулиці та музеї багатьох міст, не тіль­ки українських. У столиці Російської Федерації, над Москвою-рікою, височить пам’ятник Тарасові Шев­ченку. В далекій Тулузі, на півдні Франції, стоїть пам’ятник Пабло Пікассо. В заокеанському Буенос-Айресі позалишались ранні його роботи.

Український композитор Артемій Ведель, російський поет Борис Пастернак, американський прозаїк Ернест Гемінгвей, італієць Данте Аліг’єрі, вірменин Сергій Параджанов, болгарська студентка Соня, французька викладачка Ніколь Міго, давньоєврейський пророк Мойсей — отак Михайло Грицюк прагнув охопити людство і людей. А серед його героїв — полководці Ки­рило Москаленко і Матвій Захаров, диригент Євген Мравінський, композитор Ігор Стравінський, іконо­писець Феофан Грек, хірург Микола Амосов, віолончеліст Мстислав Ростропович, співак Микола Кондратюк, міліціонер, тенісистка, робітниця, юна балерина, інженер. Михайло Грицюк проникав у найпотаємніші глибини людського духу, він хотів пізна­ти всіх і все втілити в пластичних образах. І йому багато пощастило зробити. Недовгим був його вік, про­те Михайло Грицюк спромігся витворити скульптури, котрі не лише стали емблемою цілого покоління, а й вивели наше мистецтво на рівень світовий. Він належить до митців, які вирвали українську пластику з прірви на­туралізму й оновили суттєво художню мову. Його унікальний доробок став невід’ємною частиною вітчиз­няної й європейської культур.

Книги про Михайла Грицюка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »