ПЕТРО ХОЛОДНИЙ

1876–1930

Петро Холодний

Петро Холодний

Український художник-новатор, учений-хімік та громадський діяч, зокрема – член Української Центральної Ради, міністр народної освіти Української Народної Республіки.

Родичі Петра Холодного з боку матері були художниками-іконописцями. Сам Петро Іванович за фахом фізик-хімік і, відповідно, його цікавив склад фарб; вивчивши у 1914-у році технологію створення галицьких  ікон, він був захоплений технікою темпери й користувався нею у багатьох своїх творах. Найвідоміші картини створені у 1910-х роках: “Дівчина і пава” (1915), “Івасик і відьма”, “Вітер”, “Катерина”, “Похмурий день”. Петро Холодний паралельно з Михайлом Бойчуком та Олексою Новаківським став одним із засновників в сучасному їм образотворчому мистецтві українського національного стилю, який отримав назву “неовізантинізму”.
За доби Української революції (1917–1921) працював у Секретаріаті народної освіти Української Центральної Ради і міністерстві освіти, за Директорії — товаришем міністра усіх міністрів освіти, а згодом Міністром освіти в урядах УНР.

У 1922-у році Петро Холодний переїхав до Львова, де створив кращі свої твори. Зокрема, він реставрував ікони (в тому числі ікону Божої Матері Зарваницької), виконував розписи стін і проектував вітражі. У 1924–1930-у роках працював над оздобленням однієї із найкращих пам’яток ренесансної архітектури Львова — Успенської церкви, для якої виконав ікони та вітражі. У 1928-у році їздив до Парижу з метою зібрати матеріал до майбутньої картини, присвяченої смерті Симона Петлюри, але задум так і лишився нереалізованим.

Син Петра Холодного – Петро Петрович Холодний (1902-1990) – також художник, що спеціалізувався на створенні ікон, вітражів та мозаїк.

Книги про Петра Холодного:

  • Микола Голубець. Холодний. Львів, Українське мистецтво, 1926.
  • Петро Іванович Холодний 1876 – 1930: каталог посмертної виставки праць. Львів, накладом комітету, 1931.
  • Сірополко Ст. Петро Холодний як педагог і освітній діяч. Львів, Накладом товариства “Взаїмна поміч українського вчительства”, 1939.
  • Петро Іванович Холодний: матеріали до біобліографічного покажчика. Львів, 1996.
  • Петро Іванович Холодний (1876-1930). Життя в ім’я України: збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнського круглого столу, 14-15 грудня 2006 року. Кам’янець-Подільський, Аксіома, 2007.

Книги з ілюстраціями Петра Холодного:

Статті про Петра Холодного:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »